Isınma turu: MIX Festival presented by 100% Music

Bu sene 15-16 Kasım tarihlerinde dördüncü kez düzenlenecek olan MIX Festival gene müziğin farklı türlerine açılan dolu dolu bir programla karşımızda. Bu sene özellikle zengin bir ses çeşitliliğini elektronik müzik potasında eriten prodüktör ve DJ’lerle öne çıkan festival programında Booka Shade, ve Apparat gibi global sahnenin önemli müzisyenlerine Islandman, Mabbas, Hey! Douglas gibi yerel sahnenin medarı iftiharı isimler eşlik edecek. Peki yılın son büyük müzik festival MIX’te bizi nasıl bir bir ses evreni bekliyor? Hep beraber ısınma turu atıyoruz.15 Kasım – Apparat, Joachim Pastor, Islandman, Aga B ve dahası
15 Kasım akşamının onur konuğu sahne ismi Apparat ile tanıdığımız, Moderat’ın da yarısını oluşturan Alman elektronik müzisyen ve prodüktör Sascha Ring olacak. Son olarak geçtiğimiz Mart ayında beşinci stüdyo albümü LP5’i Mute etiketiyle yayımlayan müzisyen son dönemde kendisinin de röportajlarında altını çizdiği, gösterişli ritim ve melodi yapılarından ziyade ambient bir yaklaşımın etrafına ördüğü deneysel ve zengin ses evrenleri yaratıyor. MIX Festival’de canlı setiyle sahne alacak Apparat’ın performansı gecenin zirve noktasını işaretleyecek.

MIX Festival’in ilk akşamında bizi bekleyen diğer performanslar arasında Fransız Hungry Music etiketinin kurucuları, her biri elektronik müziği farklı akustik seslerle kendilerine özgü bir stille harmanlayan Joachim Pastor, N’to ve Worakls, saha kayıtlarını kullanarak yarattıkları özgün sesleri canlı ritimlerle bir araya getiren Islandman, bu sene çıkardığı ikinci albümü MUAF ile yerli hip-hop ve rap sahnesindeki yerini sağlamlaştıran Aga B, Avrupa elektronik müzik sahnesinin yükselen isimleri Baba Slitz ile Jabberwocky üçlüsü ve yerel sahnede merak uyandıran yeni nesil isimlerden Günce Acı, Lil Zey, Tolga Duyan ve Bulut Adalı Seçkin yer alıyor.

16 Kasım – Booka Shade, Hey! Douglas Big Band (Live), Isaac Delusion, Mabbas…
MIX Festival %100’ün ikinci akşamında elektronik müziğin yerli ve yabancı yıldızlarının performansları devam ediyor. Gecenin ana performansı Walter Merziger ve Arno Kammermeier’den oluşan Berlin çıkışlı ikili Booka Shade olacak. Son olarak 2018 Sónar İstanbul programı dahilinde gene Zorlu PSM sahnesinde karşımıza çıkan ikili, şüphesiz 2000’li yıllardan bu yana elektronik müzik sahnesine önemli izler bırakan oluşumların başında geliyor. 2018’de yayınladıkları son stüdyo albümleri Cut The Strings sonrasında, geçtiğimiz yaz başında Understanding isimli bir de EP çıkartan Booka Shade, 20 yıla yakşalan deneyimlerini sürekli evrimleşen müzikleri ve her biri özel bir görsel-işitsel deneyime dönüşen canlı şovlarıyla taçlandırıyor.

Booka Shade tarafından unutulmaz bir final performansı geleceğine eminiz, ancak ikinci günün programı heyecanla beklediğimiz başka isimlerle de dolup taşıyor. Türk saykedelik müzik repertuarına bambaşka bir elektronik perspektif getiren Hey! Douglas’ın canlı big band formatıyla vereceği performans gecenin öne çıkanları arasında yer alıyor.Memleketteki tekno sahnesinin veteranlarından Mabbas’ın DJ seti her zaman olduğu gibi festivalin temposunu hayli yükseltecek diye tahmin ediyoruz. Fransız elektronik müzik sahnesinin popüler ikilisi Isaac Delusion yumuşak ve hülyalı vokallerle bezedikleri telaşsız müzikleriyle harika bir nefes molası sunacak. 

2016 yılında kabin başında görmeye başladığımız, ilhamını Berlin’in zengin yer altı kulüp dünyasından alan Nova Persona; Björk, Nicolette ve Goldfrapp gibi isimlerle yaptıkları iş birlikleri ile de isminden sık sık bahsettiren, elektronik müziğin teknolojik köklerini tam anlamıyla sahiplenen İngiliz ikili Plaid; Ross From Friends ismi altında hip hop’ın kes-yapıştır kültürü ve 80’lerin eurobeat’lerinden beslenen bir lo-fi evreni yaratan İngiliz yapımcı Felix Clary Weatherall, “Black Video”  isimli parçalarıyla Belçika’dan hızlı bir çıkış yapan SX; yüksek tempo ile melankoli arasında melodik köprüler kuran Teleman ve nu-jazz, funk, broken beat ve electronica arasında serbestçe gezinen setleriyle ismini duyuran Zeynep Erbay MIX Festival presented by 100%’de 16 Kasım’da izleyeceğimiz diğer isimler arasında yer alıyor.  

MIX Festival presented by 100% Music biletleri ve detaylı bilgi için sizi böyle alalım.