Ne dinlesek: Deradoorian, HEALTH, İdil Meşe, Wagon Christ, Islandman ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Catherine Anne Davies & Bernard Butler – Ten Good Reasons
(Needle Mythology)

The Anchoress mahlasıyla tanıdığımız Galli müzisyen Catherine Anne Davies ve Suede’in ilk gitaristi Bernard Butler, kalp ve akıl arasındaki çatışmalara dair şarkılar söylüyor. İkilinin ortak albümü ekimde yayımlanacak.

TEKLİ: HEALTH – CYBERPUNK 2.0.2.0.
(Loma Vista Recordings)

Noise pop sahnesinde 2010’ların en akılda kalıcı işlerine imza atan gruplardan HEALTH, düetlerden oluşacak bir albüm hazırlığında. Grubun “2020’ye lanet olsun” mesajıyla paylaştığı yeni şarkısı, Max Payne 3 oyunu için yaptıkları atmosferik müzikleri andırıyor.

ALBÜM: Deradoorian – Find The Sun
(Anti)

Beklediğimize değdi! Her köşesinden şifa damlayan bir albüm. Kozmik dalgalar yayıyor, hipnotik ritimlerle krautrock geleneklerine göz kırpıyor. 5 yılın ardından Deradoorian kendini tekrar etmeden, yine bir büyücü gibi işliyor melodilerini.

TEKLİ: İdil Meşe – Kendini Sev
(Ada Müzik)

İdil Meşe’nin yeni teklisi “Kendini Sev” günümüz ilişkilerinin en ciddi problemlerinden biri olan öz saygı ve sevgi eksikliğini ele alıyor. Doğanın renklerinden ve tedavi edici gücünden beslenen çiçeklerle dolu video klip, Büyük Ev Ablukada ve Gülinler projesiyle tanıdığımız Gülin Kılıçay’ın dokunuşlarıyla şekillenmiş. 

Tekli: Domenique Dumont – People on Sunday
(The Leaf Label)

Arturs Liepins ve Anete Stuce’un güç birliği Domenique Dumont, doğayı andıran yansıtma seslerle, meditatif etkiye sahip bir tekli paylaştı. “People on Sunday”, ses tasarımındaki incelikli işçilikle suda başlayan yaşamın yolculuğunu andırıyor.

Tekli: CUT_ – Last Night
(PIAS Recordings)

Üzerinizde birikmiş yorgunluğu atmak mı istiyorsunuz? Hollandalı grup CUT_ yardımınıza yetişti.

TEKLİ: Islandman – Kara Toprak
(Music for Dreams)

2021 baharında kavuşacağımız üçüncü Islandman albümünden dinlemeye açılan ilk tekli, Aşık Veysel’in “Kara Toprak” eserini Jacob Gurevitsch’in gitar tınılarıyla yorumluyor. Anadolu ezgilerinden elektronik müziğe uzanan geniş bir yelpazeden beslenme durumu var.

TEKLİ: Deftones – Genesis
(Reprise Records)

Deftones’un geri dönüş albümüne günler kala klibiyle yayımlanan “Genesis”, baş döndürücü bir prodüksiyona sahip ama Chino Moreno’nun vokal melodilerine bir türlü ısınamadık.

Tekli: METZ – Blind Youth Industrial Park
(Sub Pop Records)

METZ’in yeni albümüyle buluşmak için 9 Ekim’i bekliyoruz. Post-punk / noise rock harmanı yeni şarkı, istikrarlı yüksek temposu ve harika klibiyle leziz bir 3 dakika vaat ediyor.

TEKLİ: Ars Longa – Deli Yaz
(Avrupa Müzik Yapım)

Ali Sinan Çulhaoğlu’nun söz, müzik ve düzenlemesine imza attığı “Deli Yaz”, güzel şeylerin biraz daha uzun sürmesi umudunu dillendiriyor. Ars Longa’nın müzik evrenine elektronik sesler de pek yakışıyor.

TEKLİ: Wagon Christ – Special Designer Song
(Peoples Of Rhythm Records)

Onlarca farklı mahlas ve perspektifle üretimine aralıksız devam eden Luke Vibert’ın sihirli dünyasından yeni bir Wagon Christ albümü yaklaşıyor. 10 yıl sonra bu projesini dirilten Luke Vibert, ilk tekliyle hip hop hissiyatı, buluntu sesler ve breakbeat dokunuşlarını harmanlayarak yine özgün bir estetik yaratıyor.

ALBÜM: Salih Korkut Peker – Denize Dik
(LU Records)

Yasak Helva ve Duble Salih projeleriyle tanıdığımız elektro cümbüş icracısı Salih Korkut Peker’in yeni solo albümü Denize Dik; melankoliyi mizahla ele alırken, Anadolu’yu Seattle’la da kavuşturuyor. Albümde Nirvana klasiği “Something in the Way”in cümbüş yorumunu Serkan Keskin vokaliyle dinliyoruz.

TEKLİ: Efza – Son Model Arabesk 
(hom çütüdyo)

“Düzen” ve “Şairin Kelimeleri” isimli teklilerini takip eden “Son Model Arabesk”, avangart-pop tarzını benimseyen Efza’nın yeni parçası. Efza’nın hikâyeciliğiyle örtüşen doğu-batı senteziyle şekillenerek dünyaya gelen “Son Model Arabesk”in söz ve müziği de sanatçıya ait.

Tekli: Luke Abbott – Earthship
(Border Community Recordings)

İngiliz prodüktör Luke Abbott, altı yıl aradan sonra yayımlayacağı Translate albümünün ısınma turlarına devam ediyor. İsminden de anlaşılacağı gibi şarkı, uzayda süzülüyor hissi uyandırıyor ve kasvetli tınısıyla büyülü bir evrene davet ediyor.

Tekli: Sezer Koç – Kal Yanımda
(Bağımsız)

The Away Days ile müzik hayatına atılan Sezer Koç, kariyerine solo devam ediyor. Koç, ilk teklisi “Kal Yanımda” ile dinleyenlerine düşleri aracılığıyla dokunmak niyetinde.

Tekli: Flawsome – Moving On
(BBI Music Co.)

Akın Kılıç’ın psych rock/dream pop projesi Flawsome, ikinci teklisini yayımladı. Düşsel gitar tonlarıyla büyüyen şarkı, yakın zamanda paylaşılacak EP’yi dört gözle beklemek için yeterli bir sebep.

Tekli: Gidge – New Light
(Atomnation)

“New Light”,  ruhunuzu daha huzurlu bir yere taşıyacak ruhani temposuyla sakinleştirip, dünyadan biraz olsa uzaklaştırıyor. İsveçli grubun yeni albümü kasımda yayımlanacak.

Tekli: Bootsy Collins – The Power of the One
(Bootzilla Records)

Gelmiş geçmiş en iyi funk basçılarından Bootsy Collins’ten, 70’ler ve 80’lerin disko funk atmosferinde yeni bir tekli. Umarsızca dans etmek ve ritme kendini kaptırmak isteyenler, hemen play’e basın.

Tekli: Emi Wes – Issues
(No Rules No Limits)

Danimarkalı şarkıcı ve söz yazarı Emi Wes’le tanışmamıza vesile olan bu teklide, zarif vokaller ve büyüleyici bir orkestrasyon bir arada. Bir piyano melodisini takip eden şarkıdaki vokal, her dizenin sonunda zirve hissi yaşatıyor.

EP: Buşra Aştı – TRAVMA
(614962 Records DK)

Mimar ve ses mühendisi Buşra Aştı’nın her şeyiyle kendi ürünü olan üç şarkılık EP’si. “Kalbimde bir boşluk var” diyen “O Kadar” şarkısıyla açılan EP, müzisyenin 30 yıllık yaşantısından kesitlerin yansıması olarak kurgulanmış.

ALBÜM: Fleet Foxes – Shore
(Anti)

Solist Robin Pecknold, albümün yaratıcı sürecindeki ilhamını şu sözlerle tanımlıyor: “Bilinmeyenin getirdiği maceranın cezbediciliği ve altında sabit bir zemin olduğunu bilmenin verdiği konfordan keyif alma hâli.”

TEKLİ: tUnE-yArDs – nowhere, man
(4AD)

Büyüleyici ayrıksı pop tınılarıyla gönlümüzü defalarca fethetmiş tUnE-yArDs’tan yeni tekli. Evet, şarkı The Beatles’ın “Nowhereman”ine gönderme yapıyor. Teklinin 1930’ların filmlerine selam çakan, Merrill Garbus’ u Charlie Chaplin olarak gördüğümüz bir klibi de var.

TEKLİ: Fu Manchu – Working Man
(At The Dojo Records)

Stone rock sahnesinin kült ekiplerinden Fu Manchu’dan Rush davulcusu Neil Peart anısına.

TEKLİ: SUUNS – PRAY
(Joyful Noise)

Ufukta yeni bir SUUNS EP’si göründü. Beş yıllık bir geçmişe sahip ilk şarkı “PRAY”e verdiğimiz puan epey yüksek.

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan