31. İstanbul Caz Festivali ufukta göründü

Hazırlayan: Eylül Ege

1994’ten bu yana her senenin temmuzunu caz ayına çeviren İstanbul Caz Festivali, 3-18 Temmuz’da tam 31. kez şehre yayılacak. Biletler 5 Mart Salı günü genel satışa açılacak. Çizelge için sizi böyle alalım.

Keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk ve farklı türlere de yer veren çok çeşitli bir seçki sunacak festival kapsamında 40’a yakın konserde 200’ü aşkın yerli ve yabancı müzisyen sahne alacak. 16 günlük serüvenin programında; cazı yeniden büyük kalabalıklarla buluşturan iki Grammy ödüllü Gregory Porter, rock‘n’roll’un romantik prensi Chris Isaak, yaşayan en büyük saksafonculardan Joshua Redman; İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı büyüleyici yeteneklerden YolanDa Brown; yolu ilk kez Türkiye’ye düşecek tutkulu şair Arlo Parks; Avrupa’nın merak uyandıran caz piyanistlerinden Baptiste Trotignon, Kornél Fekete-Kovács yönetimindeki Modern Art Orchestra ve çok daha fazlası yer alıyor.

Temmuz güneşinde İstanbul’un en güzel açık hava mekânlarını caz sahnesine dönüştürecek festivale bu sene; Fransız Sarayı, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu gibi çok çeşitli lokasyonlar ev sahipliği yapacak.

31. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu kez, Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi ile Türkiye’nin ilk caz albümü Jazz Semai ve Ajda Pekkan, Kayahan gibi pek çok müzisyenin prodüktörü olmuş Nino Varon’a sunulacak.

Fotoğraf: Alex Waespi
Festivalin gelenekselleşen etkinlikleri

Katılımcıların iyi müziğin peşinde Kadıköy sokaklarını arşınlayacağı +1’li Gece Gezmesi’nin bu yılki konukları arasında Hollanda’dan Thomas Azier ve Baby’s Berserk, Türkiye’den Gevende ve Korhan Futacı gibi heyecan veren isimler var.

Neşeli bir pazar günü vaadiyle Boğaz’ın seslerine cazı karıştıran Caz Vapuru ve festivalin, müziği İstanbul’un dört bir köşesine yaydığı, her yaştan seyirciye hitap eden ücretsiz konser serisi Parklarda Caz tam gaz devam ederken; farklı mekânlara yayılan etkinliklere bu sene bir yenisi ekleniyor. 

Pera’da Bir Caz Akşamı’nda Salon İKSV, Minoa Pera ve Pera 77’ye uğranan üç duraklı bir tura çıkılacak; Herbie Hancock’un göz kamaştırıcı olarak nitelendirdiği Estonyalı piyanist Kristjan Randalu, festivale özel hazırladığı Aretha Franklin repertuvarı ile Dilek Sert Erdoğan ve sürpriz bir konuğu ile piyanist Can Çankaya, caz dolu bir Beyoğlu deneyimine eşlik edecek.

Genç Caz+

Bu yıl 22. yaşını kutlayan Genç Caz+, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen, 28 yaş altındaki genç müzisyen ve topluluklara festival programında bir alan sağlıyor. Başvurular sonrasında belirlenen müzisyen ve topluluklar, Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma ve Genç Caz+ 24 albümünde yer alma imkânına ulaşacak.

İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu ve 2013’te aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu’nun desteğiyle hayata geçirilen Genç Caz+ albümü, dördüncü kez yayımlanacak. Bu senenin Seçici Kurulu’ndaki isimler şöyle: Müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, müzisyen Okan Kaya, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Akra Caz Festivali Direktörü Kadir Dursun, müzisyen Çağıl Kaya, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer. Genç Caz+ için son başvuru tarihi 19 Nisan Cuma. Detaylar burada

Garanti BBVA Caz Sohbetleri

31. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir söyleşi serisi de programa dâhil. Garanti BBVA Caz Söyleşileri başlığı altında ve Salt’ın ev sahipliğindeki üç farklı söyleşide, Türkiye’de caz ve güncel müziğin gelişimi ele alınacak. Müzisyenler, müzik yazarları ve çeşitli müzik insanlarının yer alacağı söyleşiler mart ve nisanda, Salt Beyoğlu’nun Açık Sinema’sında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Takvim hemen aşağıda.

30 Nisan Salı
Türkçe Pop’tan Jazz Semai’ye Bir Müzik İnsanı: Nino Varon ile Söyleşi
Moderatör: Murat Meriç

15 Mayıs Çarşamba 
Yapay Zekâ Sonrası Müzik Yapmanın ve Dinlemenin Geleceği 
Moderatör: Yekta Kopan (konuşmacılar daha sonra açıklanacak.)

28 Mayıs Salı 
Türkiye’de Cazın Tarihini Yazan Kadınlar: Füsun Levet, Hülya Tunçağ, Sibel Köse ile Söyleşi

Giriş görseli: Heidi Zeiger