İstanbul Comics & Arts Festival’ın atölye programına göz atın

23-24-25 Eylül’de ilk kez gerçekleşecek İstanbul Comics & Arts Festival’a kısa bir süre kaldı. Heyecan dolu programı ve keyifli etkinlikleri ile üç gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan festivaldeki atölye programının detaylarına bakıyoruz.

Moda’daki St. Joseph Lisesi Derneği’nin bahçesinde yer alan Club Quartier’a kurulacak olan festival alanında, birbirinden yaratıcı ve eğlenceli atölyeler düzenlenecek. Üç gün boyunca sürecek olan atölyeler çocuklardan büyüklere geniş bir kitleye yönelik hazırlanan içerikleri ile de dikkat çekiyor. Karşınızda stop motion’dan stencil’e on harika İCAF atölyesi.

diy-paper-sculptures-paperwolf-wolfram-kampffmeyer-15

Paper Sculpture (Kağıttan Heykeller)
Üç boyutlu kağıtları katlayarak ve birleştirerek ortaya muazzam tasarımlar çıkarabildiğiniz paper sculpture (kağıttan heykel) tasarımları, zaman zaman origamiyi de andırıyor. Belki daha önce hiçbir yerde deneyimlemediğiniz bu ilginç atölyeye mutlaka uğrayın.

Book Binding (Kitap Bağlama)
Okumaya bayıldığınız kitaplarınızın size özel bir hale gelmesini sağlayan kitap bağlama atölyesi ile tanışın. Her detayına sizin karar verdiğiniz ve şekillendirdiğiniz kitap tasarımları ile kişisel kitaplarınızı da yaratmış olacaksınız.

Stencil Atölyesi 
Söyleyecek bir şeyi olan herkesin ortak alanları olan sokaklarda görmeye aşina olduğunuz stencil çalışmalarını, artık siz de yapabileceksiniz. Belki de en basit görünen atölyelerden biri olan stencil, günümüzün en popüler sanat eylemlerinden biri. İCAF’taki atölye ile ister duvar, ister kağıt, nereyi isterseniz boyama şansını bulacaksınız.

Digital Painting (Dijital Boyama)
Günümüzün popüler tekniklerinden biri haline gelen dijital boyama ile boyutlar arasında harika çizimler yapma şansını yakalayacaksınız. Yeni nesil boyama tekniğini gözünüze taktığınız Oculus’lar ile Tilt Brush kullanarak gerçekleştirirken, ortaya çıkardığınız çizimlere inanamayacaksınız.

glen-keane-tilt-brush

Baskı Atölyesi
Çocukluğumuzdan bu yana yapmayı en çok sevdiğimiz şeylerden biri olan baskı çalışmaları, bu kez tişörtler, çantalar ve dahası üzerine yapılacak. Kendi zevkinize göre tasarlayacağınız baskı şekillerini, istediğini renkler ile canlı hale getirebilirsiniz.

Stop-motion
Animasyon dünyası başta olmak üzere fotoğraf, hamur ve dahasını kullanarak ortaya çıkarılan harika stop-motion videoların, her bir karesi için ne kadar çalışılması gerektiğini, birebir deneyimleyerek öğrenme şansı İCAF’ta olacak. En etkileyici tekniklerden biri olan stop-motion’ın detayları, merak ettikleriniz veya hayran olduğunuz filmlerin nasıl yapıldığına dair incelikleri öğrenmek için bu atölyeyi kaçırmayın.

Çiçek Dürbünü
Bir kerede söylemesi en zor kelimelerden biri olan kaleydoskopun büyülü dünyasını keşfedebileceğiniz atölye olan çiçek dürbünü atölyesinde; renklerini, tasarımlarını kendinizin seçtiği kaleydoskoplar tasarlayacaksınız. İCAF’ın en keyifli atölyelerinden biri olacak etkinliği kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Virtual Reality Art Exhibition
Üç boyutlu sanal gerçeklik atölyesi ile İCAF’taki en ilginç deneyimlerden birini yaşayacağınız Apollo Sanal Galerisi’nin alanında, aynı zamanda bir sergi de yer alacak. Bu alanda, üç boyutlu sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak üretilen tasarımlar ise festival boyunca görülebilecek.

Nike String Art 
Enstelasyon sanatçısı Tuğba Yüksel ile ip sanatını bir araya getiren atölye olan Nike String Art, metal heykel üzerine uygulanarak hazırlanıyor. Nike’ın Roshe 2 Flyknit modelini iki günlük bir atölyenin sonucunda sıfırdan hazırlayacak olan Yüksel’in bu ilham verici çalışmasına siz de katılabilirsiniz.

14183839_1698596227132112_5552910151450762797_n

Super Penguen Çizgi Roman Atölyesi
Çocukların çizgi roman dünyasını keşfetmesini sağlayacak harika atöleyelerden biri olan Super Penguen çizgi roman atölyesinde, her yaştan çocuk hayran oldukları karakterlerin resimlerini çizebilecek.

İstanbul Comics & Arts Festival‘daki atölyelerin tamamı ile ilgili detaylı bilgiler ve son dakika gelişmeleri için festivalin Facebook sayfasını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.