İstanbul konserinden hemen önce: Patti Smith'in müzikal yolculuğu

Efsanevi albümü Horses‘ı baştan sona çalacağı özel bir performansla 23 Haziran’da Zorlu PSM sahnesinde olacak Patti Smith’in müzikal yolculuğundan satır başlarını hatırlıyoruz.

Lise yıllarında Bob Dylan ve Harry Belafonte gibi isimlerin albümlerini dinleyen Patti Smith, New York’a taşındıktan sonra, ilerleyen yıllarda “hayatını değiştiren sanatçı” olarak tanımladığı Robert Mapplethorpe’la tanışmış ve çeşitli müzikal üretimlerine başlamıştı. İlk olarak bir film için yalnızca spoken word kayıtlarından oluşan bir soundtrack hazırlayan Patti Smith, şiir ve müzik yazılarını da yazmayı da sürdürüyordu. Gitarist, basçı ve rock arşivcisi Lenny Kaye’le çalışmalara başlayan Smith, kısa süre sonra Patti Smith Group’u kurup performanslarını daha geniş bir ses skalasına taşımıştı. 1974 yılında, Smith’in akıl hocası olan koleksiyoner Sam Wagstaff’ın desteğiyle ilk single’ı “Hey Joe / Piss Factory”yi yayınlayan ekip, bir yıl sonra Arista Records etiketiyle efsanevi ilk albümü Horses‘ı yayınladı. “Birdland”, “Redondo Beach” ve “Free Money” gibi klasik şarkıların yer aldığı albüm, punk’ın birçok alt türünün ortaya çıkmasına öncü olmuş bir albüm olmasının yanı sıra kadın müzisyenlere de birçok anlamda ilham vermiş, müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olarak anılıyor.

1970’li yılları Radio Ethiophia, Easter ve Wave albümlerini peşi sıra yayınlayarak kapatan Patti Smith, bu albümlerde Jimmy Iovine, Bruce Springsteen, Jack Douglas ve Todd Rundgren gibi efsanelerle çalışma fırsatı yakalamıştı. 1979 yılının sonlarına gelirken Patti Smith Group’un dağılmasıyla, Smith’in müzikal yolculuğunda uzunca bir ara verilmişti. 1987 yılında Iovine ve Fred Smith prodüktörlüğünde yeni bir albüm için kayıtlara başlayan Patti Smith, bir sonraki yıl Dream Of Life isimli beşinci stüdyo albümünü yayınladı. Özellikle “People Have The Power” ve “Looking For You (I Was)” gibi parçaların öne çıktığı albüm, sonraki yıllarda iki ekstra şarkının eklenmesiyle yeniden basılmıştı.

Söz konusu albümün ardından daha çok edebiyat çalışmalarına yoğunlaşan Patti Smith, 1996 ve 1997 yıllarında yayınladığı iki albümle, Lenny Kaye’le yeniden stüdyoya girmişti. 1996 yılında yayınlanan Gone Again albümünde konuk sanatçı olarak yer alan Jeff Buckley, ölümünden önce son kayıtlarını bu albüm için yapmış oldu. Bir sonraki albüm Peace and Noise da Patti Smith’e Grammy adaylığı getirmişti. Ayrıca bu albüm, Patti Smith diskografisinde prodüksiyonu da yalnızca Smith tarafından üstlenmiş ilk albüm olarak yer alıyor.

2000’lere Gung Ho albümüyle giriş yapan Smith, belki de 1970’lerden bu yana müzikal olarak en üretken yıllarını yeni bin yılın başlarında geçirdi. Söz konusu albümün ardınan 2004 ve 2007 yıllarında birer albüm daha servis eden Smith, son olarak 2012 yılında on birinci stüdyo albümü olan Banga‘yı yayınladı. Tarih, ölüm, doğa gibi temaların işlendiği albümde Smith’in kariyeri boyunca birçok kez çalıştığı Jay Dee Daugherty, Lenny Kaye ve Tony Shanahan gibi isimler yer alıyor. Ayrıca albüme ismini veren şarkıda Johnny Depp de gitar çalıyor.