Etkinlik rehberi (16-22 Kasım)

Haftanın takviminden bazı dikkat çeken etkinlikler ve tavsiyelerimizle Bant Mag. usulü etkinlik rehberi. Fiziksel etkinliklerle çevrimiçi olanlar bir arada.

Bertha Spaces MobiFest
19 Kasım Cuma – 26 Kasım Cuma, Postane, çevrimiçi

İstanbul ve Cape Town’u buluşturan bir kısa film festivali. Türkiye ve Güney Afrika’dan 19 kısa film, bu yılın teması olan Dayanışma Mekanları üzerine hikâyelerini sunuyor. Bertha Spaces MobiFest seçkide Romanları bir araya getiren bir mahalle bakkalı, Johannesburg’un insan etkileşimini teşvik eden müzik dizileriyle tanınan en eski ikinci barı veya Tophane’deki kültür sanat ve tartışma mekânı olan DEPO’nun dayanışmalarını işleyen kısalar var.

Palmiyeler, Dilan Balkay, Seda Erciyes, Düşün & Min Taka
19 Kasım, KüçükÇiftlik Park

İkinci ABD turnesini geçtiğimiz ay tamamlayan Palmiyeler, uzun bir aranın ardından İstanbul’da bir konser veriyor. Üstelik mini bir festival tadında harika bir programla. Bağımsız sahneden dikkat çekici sesler Dilan Balkay, Seda Erciyes ve Düşün & Min Taka, Palmiyeler öncesi peşi sıra sahnede. Konserler 18.00’de başlıyor.

VR Future İstanbul
17 Kasım Çarşamba – 21 Kasım Pazar, Müze Gazhane

Galaxy Network önderliğinde, İstanbul merkezli sanal gerçeklik ajansı VR Future’ın organizasyonuyla düzenlenen etkinlik; Venedik, Cannes, Tribeca, Sundance, Raindance, Kaohsiung gibi prestijli festivallerden ödül almış 12 VR filmi deneyimlemek isteyenleri bekliyor. Everest Dağı’na tırmanmak, 1940’ların Sao Paulo’suna ışınlanmak, hatta 360 derecelik bir uzay yolculuğuna katılmak tamamen ücretsiz.

İstanbul Gallery Week
20 Kasım Cumartesi’ye kadar

Küresel “gallery weekend” ağının bir parçası olacak IGW, İstanbul’daki galerilerin kendi mekânlarında ziyaret edilebilecek sergilerinin yanı sıra kente yayılacak biçimde tasarlanan konuşmalar, etkinlikler ve pop up serilerle ilk defa hayata geçiyor. İstanbul’daki çağdaş sanat oluşumlarına iş birliği fırsatı sunan bir platform olarak yıl boyu aktif kalacak organizasyonun güncel programını web sitesi ve Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

Sokak hayvanları yararına bit pazarı
20 Kasım Cumartesi – 21 Kasım Pazar, KOZMOS

Sokakta ve doğada serbest yaşayan hayvanların haklarını savunmak için kurulmuş bir sivil toplum örgütü olan Başka Bir Hayat Diliyorum, gelirinin tamamı sokak hayvanlarının tedavisinde kullanılacak, iki günlük bir bit pazarı kuracak. Temiz ikinci el giysiler, ayakkabılar, el yapımı seramikler, takılar, defterler ve daha fazlası için bu hafta sonu KOZMOS’a uğrayabilir, sevimli hayvanlara yuva sağlamak niyetindeyseniz derneğin Instagram hesabını takipte kalabilirsiniz.

Ivo Dimchev
18 Kasım Perşembe, Zorlu PSM

Bulgaristan çıkışlı koreograf / dansçı / performans sanatçısı Ivo Dimchev’in, dans ve tiyatro eserlerine şarkılar üreterek başladığı müzikal yolculuğu, yayımladığı iki albümle devam etti. Konserleri benzersiz, tavizsiz, provokatif ve hareketli olarak tanımlanan Dimchev, kendi deyimiyle “deneysel doğaçlamaya dayalı opera” performansı ile %100 Studio sahnesinde olacak.

22. İzmir Kısa Film Festivali
22 Kasım Pazartesi – 28 Kasım Pazar, Fransız Kültür Merkezi, Karaca Sineması, Tarık Akan Gençlik Merkezi ve çevrimiçi

120 ülkeden 4 bin 500 filmin başvuruda bulunduğu 22. İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal kurmaca, uluslararası kurmaca, animasyon, belgesel ve deneysel kategorilerinin finalistleri belirlendi; Altın Kedi Ödülleri için geri sayıma başlandı. Oyuncu ve yönetmenlerle söyleşiler, paneller ve sergilerle kapsamı genişleyecek festivalin amacı “kısa film konusundaki farkındalık çıtasını biraz daha yükseltmek.” Proje yarışması ve atölyeleri kapsayan İzmir Film Lab adlı bölüm, bu senenin yeniliklerinden.

Balthazar 
20 Kasım, Volkswagen Arena

Spotify istatistiklerine göre en çok İstanbul’da dinlenen Balthazar şehre dönüyor. Bu kez İstanbul’daki en kalabalık kapasiteli konserini verecek olan Belçikalı ikili, pandemi döneminde kaydedip yayımladığı son albümü Sand’in turnesinde. Gezgin Salon kapsamında gerçekleşecek konserin açılış performansı, ilk solo albümü KUYU’yu geçtiğimiz haftalarda paylaşan Dilan Balkay’dan.

Bant Mag. etkinliklerinde bu hafta neler var?
Çizer Masası
19 Kasım Cuma, Bant Mag. Havuz / Bina

Burak Şentürk ve Ethem Onur Bilgiç’in Bant Mag. YouTube kanalında yayımlanan serisi Çizer Masası, canlı söyleşilerle Bina’nın en üst katında konumlanan Bant Mag. Havuz’a taşınıyor. İkilinin bu ayki buluşmasında konuğu TBWA İstanbul Design Community’nin tasarım direktörü Özge Güven. Saat 19.00’da başlayacak sohbette ajans dünyasında yaratıcı olmak, ajansların çizerlerden beklentileri ve festival işleri konuşulacak. 

Beni Bu Şarkılar Mahvetti
20 Kasım Cumartesi, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini dinlediğimiz “Beni Bu Şarkılar Mahvetti” buluşması, uzuuuun bir aranın ardından geri dönüyor. “Beni Bu Şarkılar Mahvetti”nin bu seferki konukları şu sıralar Kulüp dizisiyle gündemde olan Metin Akdülger, son olarak prömiyerini Antalya’da yapan Birlikte Öleceğizde izlediğimiz Nazlı Bulum, sıkı bir ABD turnesinden dönen Palmiyeler’in davulcusu Rana Uludağ ve Lalalar’la ilk albümünü yayımlamak için gün sayan Ali Güçlü Şimşek.

Bunlar da var

*Alexander Robotnick: 19 Kasım akşamı modern electro janrının öncülerinden, İtalyan prodüktör ya da yaygın olarak bilinen ismiyle Alexander Robotnick, İstanbul’da RX’te çalacak. Kendisinden önce Mx. Sür, Alec Attari ve Evrim De Evrim kabinde. Kapı açılış 20.00.

*Helak / Golem: Gnosis albümüyle bir kez daha boyun kaslarımızı esneten İstanbullu sludge metal grubu Helak, iki yılın ardından sahneye dönüyor. Üstelik yanlarında drum&bass setleriyle tanınan Golem’le! 19 Kasım’da İstanbul’da Karga’da, 20 Kasım’da Ankara’da Shelter’dalar.

*Digital Cultures Festival / Novembre Numerique: İzmir Hangout PSM’de düzenlenecek festival, müzik ve teknolojiyi buluşturuyor. Sahnede Lalalar, Jakuzi ve Romane Santarelli var. Fransız prodüktör Santarelli’yle röportajımızı okumanız ve hazırladığı seçkiyi önden dinlemeniz tavsiye.