İstanbul konserinden hemen önce: Tindersticks’in müzikal yolculuğu

Zorlu PSM’nin yaz konserleri yarın akşam gerçekleşecek Tindersticks konseriyle başlıyor. Konserden hemen önce grubun klasikleşmiş albümleri, çeşitli projeleri ve ekiple ilgili bilinmesi gerekenleri hatırlıyoruz!

1991 yılında Stuart Staples öncülüğünde İngiltere’nin Nottingham şehrinde kurulan Tindersticks, bu yılın başlarında on birinci stüdyo albümü olan The Waiting Room‘u yayınladı. 1993 ve 1995 yıllarında This Way Up etiketiyle yayınlanan ilk iki Tindersticks albümüyle birlikte her iki albümün de ardından yayınlanan konser kayıtlarıyla adını geniş kitlelere duyuran Tindersticks’in belki de kariyerinin ilk dönüm noktası olarak tanımlanabilecek albümü 1997 yılında servis edilen Curtains oldu. Grubun This Way Up’tan yayınladığı son albüm olan Curtains, grubun prodüksiyonunu kendi başına üstlendiği ilk albüm.

Sonraki yıllarda sıklıkla albüm yayınlamaya devam eden ekip, dördüncü albüm olan Simple Pleasure‘da soul müzik etkileşimlerine fazlasıyla yer veriyordu. Prestijli plak şirketi Island tarafından yayınlanan albümde nefis bir Odyssey yorumu olan “If You’re Looking for a Way Out” da yer alıyordu.

Grubun kurucu üyelerinden Stuart Staples’ın 2005’te solo kariyerine devam etme kararı almasından önce iki albüm daha yayınlayan Tindersticks, çeşitli film ve tiyatro projeleri için de müzikler hazırladı. 2003 yılında servis edilen altıncı Tindersticks albümü Waiting For The Moon‘da yer alan “4.48 Psychosis” şarkısı, Sarah Kane’in aynı isimli tiyatro oynundan yola çıkarak yazılmış bir şarkıydı.

https://www.youtube.com/watch?v=bhEWGPK4iMQ

Fransız yönetmen Claire Denis’in beş kült filminin müziklerine imza atan Tindersticks, İstanbul Film Festivali 30. Yıl Özel Etkinliği kapsamında sahne almış ve Denis filmlerinden görüntüler üzerine parçalarını seslendirmişti. Grubun 2001 yılında yayınlanan Claire Denis filmi Trouble Every Day için bestelediği ve Beggars Banquet etiketiyle albümleştirilen parçaları, grubun müzikal yolculuğunun belki de en dokunaklı ve ağırbaşlı üretimlerini yaptığı döneme işaret ediyor.

The Sopranos, East Bound & Down, The Sins gibi nice dizide parçaları kullanılan Tindersticks, 2008 yılında Constellation Records ve Beggars Banquet ortaklığıyla yayınlanan yedinci stüdyo albümü The Hungry Saw‘la geri dönmüştü. Grubun diskografisinin en özel albümleri arasında gösterilen The Hungry Saw‘un kayıtları Fransa ve İngiltere’de gerçekleşmişti. Her albümünde çeşitli küçük dokunuşlarla ses skalasını genişleten İngiliz grup, önceki kayıtlarına nazaran daha olgunlaşmış bir tınıyla hayranlarının karşısına çıkmıştı.

Sonraki yıllarda üretimine neredeyse hiç ara vermeden City Slang, 4AD ve Constellation gibi prestijli plak şirketlerinden albümler yayınlamayı sürdüren Tindersticks, 2013 yılında grubun erken dönem kayıtları ve Stuart Staples’ın solo kayıtlarından bir derleme olan Across Six Leap Years‘ı yayınladıktan sonra yine bir sessizliğe bürünmüştü. 22 Ocak 2016 günü, diskografisinin 11. stüdyo albümüyle geri dönen Tindersticks, grubun müziğini yine çeşitli yönetmenlerin çalışmalarıyla bir arada deneyimleme şansı yakaladığımız bir albüm oldu. Albümdeki her şarkı için farklı yönetmenlerden kısa film çekmesini isteyen Tindersticks, senelerce sinema alanında üretimler yaptıktan sonra bir sine-albümle hayranlarını mest etmeyi başardı. Joe King & Rosie Pedlow ikilisinin yönetmenliğini üstlendiği, beş yıl önce hayatını kaybeden Kanadalı müzisyen Lhasa De Sela’nın vokallerinin yer aldığı “Hey Lucinda” parçasının klibini aşağıda görebilirsiniz.

Görkemli kariyerinin 25. yılını kutlayan Tindersticks, özel bir konser için bir kez daha İstanbul’a geliyor. Zorlu PSM’de sahne alacak olan Tindersticks, nefis bir görsel-işitsel deneyim vaat ediyor. Grubun şubat ayında Berlin’de verdiği konserinden amatör kamerayla yapılmış olan çekimler, 27 Mayıs akşamı konsere gidecek olanları neler beklediğine dair ipuçları taşıyor.