MIX Festival: Aurora ve Norveç’ten takip edilesi 5 genç grup

16-17 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek MIX Festival’ın heyecan verici konuklarından Aurora’dan ilhamla, Norveç müzik sahnesinin genç yetenekleri…

Aurora

Özgün kompozisyonlarıyla çağdaş müzik sahnesinin dikkat çekici isimlerinden biri olan Norveçli müzisyen Aurora, MIX Festival’ın kaçırılmaması gereken performanslarından birine imza atacak. Genç müzisyenin müthiş vokal melodilerini peşi sıra serpiştirdiği “Queendom”, yayınlandığı gibi bir hit oldu.

Sløtface

Vokalist Haley Shea ve gitarist Tor-Arne Vikingstad tarafından 2012 yılında Norveç’in Stavanger şehrinde kurulan Sløtface, ülkenin punk sahnesinin yeni nesil kahramanları arasında bulunuyor. Eski ismi Slutface olan grup, 2016 yılında bu alanda ufak bir değişikliğe gitti. Şarkılarında feminist bir tavır benimseyen ve toplumsal hareketlerin bir parçası olmaktan çekinmeyen ekibin ilk uzunçaları geçtiğimiz yıl Propeller Recordings etiketiyle yayınlandı.

Young Dreams

Norveç’in daha çok caz sahnesiyle ünlü şehirlerinden Bergen’den çıkan Young Dreams, 2010’larda küllerinden doğan janrlardan biri olan dream pop’a yönelmiş bir grup. The Guardian’dan “Lo-fi The Beach Boys” benzetmesi alan ekip, fazlasıyla kalabalık bir kolektif olarak üretimlerini sürdürüyor. İlk albümünü 2013 yılında yayınlayan Young Dreams, son olarak geçtiğimiz ocak ayında Waves 2 You isimli albümünü servis etti.

BAYA

Radarımıza ilk olarak Sohn ve Warpaint gibi isimler için yaptığı remikslerle giren BAYA, Oslo şehrinde yaşayan Andrew Murray’nin solo projesi. Farklı ülkelerin elektronik müzik geçmişlerinden ilhamları tek potada eriten BAYA, kendi prodüksiyonlarını 2016 yılında yayınlamaya başladı. Todd Terje ve Bjorn Torske gibi prodüktörlerin izinden giderken sonik detayları derinleştirmekten de kendini alıkoyamayan BAYA’nın gelecekteki üretimleri şimdiden merak uyandırıyor.

Misty Coast

Listemizin bir diğer Bergen çıkışlı grubu olan Misty Coast, psikedelik pop sevenlerin bir an önce tanışması gereken gruplardan biri. Aynı zamanda Megaphonic Thrift grubunun da üyeleri olan Linn Frøkedal ve Richard Myklebust’tan müteakip olan Misty Coast, parçalarında kimi zaman beklenmedik kırılmalara yer verirken, sürükleyici vokal melodileriyle ön plana çıkıyor. Ekibin yakında yayınlanacak ikinci albümü Melodaze ’den yayınlanan “Eleven Months”, 2000 başları alternatif rock sahnesine de selam duruyor.