İstanbul Modern’in “Gelecek Kısa” seçkisi, yılın önemli kısa metrajlarını erişime açıyor

Bir gelenek hâline gelen İstanbul Modern programı “Biz de Varız!”, festivallerden ödüllerle dönmesine karşın vizyonda hak ettiği yeri bulamamış yapımları seyirciyle buluşturmakta. Geçtiğimiz ay düzenlenen çevrimiçi gösterimlerde yılın es geçilmemesi gereken uzun metrajlarından bazılarına ev sahipliği yapan program; bu sefer 2020’de Türkiye’de üretilmiş 19 kısa filmi sinemaseverlerle buluşturuyor. “Gelecek Kısa: Biz de Varız!” ismini taşıyan seçkiye 21-27 Ocak tarihleri arasında, ücretsiz olarak erişilebilecek.

Programda 3D animasyondan belgesele, deneyselden drama uzanan filmlerin gösterimi; ayrıca yönetmenlerle çevrimiçi buluşmalar gerçekleşiyor. Altın Portakal’da En İyi Kısa Film ödülüne layık görülen Mamaville, Gökalp Gönen’in yeni animasyon çalışması Lâl, Saraybosna’dan ödülle dönen Büyük İstanbul Depresyonu ve Fehmi Öztürk’ün Aile üçlemesinin iki halkası Free Fun ile Bir Annenin Sonatı, seçkideki yapımlardan bazıları.

Gelecek Kısa seçkisinin bir diğer kolu ise “Oscar Kısalar”. 28 – 31 Ocak arası erişime açık olacak program; geçtiğimiz Akademi Ödülleri’nin animasyon ve canlı aksiyon kategorilerinde Oscar’a aday olmuş, farklı topraklardan çıkmış sekiz kısa filmden oluşuyor. Ödüllü The Neighbors’ Window’un yanı sıra; Sister, Mémorable, Dcera, Nefta Football Club, Veljeys, Une soeur ve Saria’ya izlemek mümkün.

Yazı: Merdan Çaba Geçer