İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali başlıyor

Türkiye’nin ilk deneysel film festivali olma özelliği taşıyan ve “İstanbul Experimental” çatısı altında gerçekleşen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali bugün başlıyor. 25 Kasım’a dek devam edecek festivalde 4000’i aşkın başvuru arasından seçilmiş ve finale kalmış filmler yarışacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek gösterimlerin büyük bölümüne İstanbul’un çiçeği burnunda oluşum ve mekânlarından Vault34 ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Soho House, Cezayir ve Salt Galata’da da hem deneysel sinema üreticileri ve sinemaseverleri bir araya getirecek etkinlikler hem de çeşitli gösterimler olacak. Festivalin yarışma jürisinin başkanlığını da Türkiye Sinematek Derneği kurucularından Jak Şalom üstleniyor. Jüride yer alan diğer isimler de yönetmen Kaan Müjdeci, sinema yazarı Oğuzhan Ersümer, performans sanatçısı Fulya Peker, akademisyen Canan Balan, yönetmen Tan Tolga Demirci ve elektronik sanatlar prodüktörü Erdem Dilbaz.

Kısa Deneysel başlığında 15, Uzun Deneysel başlığında 5 filmin yarışacağı festivalde 150’yi aşkın kısa / uzun metraj film ve video klibin gösterimi yapılacak. Bugün açılışı Vault34’te İlhan Mimaroğlu belgeseli ve Robotik Hayaller’in özel performansıyla gerçekleşecek olan festivalde deneysel sinemanın farklı disiplinlerle dirsek temasının da inceleneceği birçok panel ve sanatçı konuşması da gerçekleşecek.

Festivale dair detaylı bilgiler için buraya tıklamanız yeterli.