İstanbul’a sürdürülebilir bir kültürel sistem önerisi: “Apartman” sergisi

20. yüzyılın başlarında Haydarpaşa Garı’nın inşası sırasında Alman mühendislerin evi olduğu düşünülen, Kadıköy’ün Yeldeğirmeni mahallesindeki 52 numaralı apartman, İstanbul’daki kültür ve sanat yaşantısına farklı bir alternatif getirerek ayrıştırılmış çağdaş sanat ortamını birleştirmeyi amaçlayan bir projeyle karşımızda. Küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği, 23 sanatçının işini bir araya getiren “Apartman” sergisi, 27 Nisan’da Apartman No:52’de açılacak. Resim, video, heykel gibi birçok disiplinden sanatçının farklı materyallerle yapılmış işlerinin kimi yakın zamandan, kimi sergiye özel üretimler.

Modernite kavramı altında, betonlar arasında geçen yaşamlara karşılık, düzenin bir arada olmayı odalarla ayırdığı apartmanla tanışılacak ve birlikte yaşanabilecek alanlar keşfe çıkılacak. Bu betonlaşmış anı defterinin içinde mülkiyet ve sahibiyet değil; nefes alan ve almayan her şeyle, dokunmak, görmek, konuşmak ekseninde kurulan bağ ve aynanın diğer tarafı odakta. 

Aynı zamanda farklı yeteneklere ve tarzlara sahip sanatçılar özerkleştirilmeden, kamusal alanda bir çatı altında nasıl bir araya gelebilir ve nasıl konumlanır gibi sorulara yanıt aranıyor.

Sergi sonrasında mimar Hayri Ödensoy tarafından sanattan koparılmadan ve aslına sadık kalarak restore edilecek olan Apartman No:52, mimari proje olarak sergi, atölye çalışmaları ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapmaya devam eden, mahalle deneyimi ve ortak üretime olanak sağlayan, alternatif bir kentsel dönüşüm modeli sunmayı hedefliyor.

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle sanatçı, sanatsever, kent meraklısı gibi şehir kahramanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen “Apartman” sergisi; 27 Nisan’dan 14 Mayıs’a kadar Yeldeğirmeni, Apartman No:52’de ücretsiz olarak görülebilir. Sergi hakkında detaylı bilgiye bir tıkla ulaşabilirsiniz.

Apartman sergisindeki sanatçılar ise şöyle: Ali Kanal, Z.Ayşe Hatipoğlu, Bedia Ekiz, Cansu Yıldıran, Cins, Dila Yumurtacı, Dinçer İşgel, Eşref Yıldırım, Gaye Su Akyol, Gökhan Deniz, Gökhan Deneç, Gökhun Baltacı, Güler Güçlü, Hakan Gürsoytrak, İris Ergül, Kıvılcım Güngörün, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mustafa Horasan, Özgür Can Taşcı, Sevim Kaya, Tayfun Gülnar ve Zeynep Özkanca.

Yazı: Elif Acun