Yonca Karakaş ile 3 Soruda yeni sergisi "Botanik Hastanesi"

İlk kişisel sergisini geçen sene açan Yonca Karakaş’ın Botanik Hastanesi isimli ikinci sergisi 16 Şubat’ta Pg Art Gallery’de açılıyor. 15 Mart’a kadar gezilebilecek sergi simülasyondan oluşan bir “botanik hastanesi”nde çalışan karakterlerin, zamanla konak olarak kullandıkları bu alanda belleğe ait aksak görüntüler ile düzensiz bir duruma  girmelerini konu alıyor. Yapay zeka ve belleğin birbirinden aldıkları donelerin oluşturduğu mevcut görüntülerini izlediğimiz hastanede hiçbir şey tam olarak düzgün ilerlemiyor. Zira gerçeklikten alınan referanslarla simülasyon alanın bu hatalarla kendini görselleştirmesi söz konusu. Çünkü bellek, anılara ulaşırken hiçbir zaman lineer bir yol izlemiyor. Aksine geçmiş, gelecek ve şimdiden aynı anda besleniyor. “Bellek” kelimesi geçmişe ait belirli anılar olarak gösterilse de sürekli geleceği tasvir ve hayal eden bir yapı içerisinde.

Karakaş’a göre; nerede olursak olalım bulunduğumuz yerde herhangi bir durum karşısında yapacağımız ilk şey, belleğimizden faydalanmak olacaktır. Arkaik yapının da belleğe yardım ettiği seride, var olan figürler mevcut gerçekliğin simülasyon alanındaki epigonu olmaktan öteye gidemiyor.

BOTANIC_HOSPITAL_süttadı_70x75

Yonca Karakaş ile 3 soruda yeni sergisi “Botanik Bahçesi”ni irdeledik.

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?
Korkuyu dizginlemenin yolunun bilgi edinmekten geçtiğini farkettim.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?
Oğlum olduktan sonra bir süre üretemedim ve bu beni biraz korkuttu. Bu sırada  fotoğraf dışında ne yapabilirim diye düşünmeye başladım ve 17 yaşındaki merak dolu halime ve konu başlıklarıma geri döndüm. Nedenini bilmiyorum ama üretememe korkusu insanda tuhaf bir şekilde bilgiye olan açlığı yaratıyor . Bu bağlamda merak ettiğim ve birbirleri ile bağlantılı olan bir çok başlığı sürekli olarak irdeledim. Genler, yapay zeka, kuantum, bilgisayarlar, onay alma psikolojisi…  İçinde olduğumuz, hepimizin ilgilendiği ve bizi saran her şey.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?
Bir sinema bağımlısı olarak kaçırdığım tüm filmleri izlemek ve tabii ki oğlumla scooter sürmek istiyorum.

BH_SEGMENTATİON_BÖLÜNME_130x101
BOTANIC_HOSPITAL_microcosmos_70x91