İstanbul’da bu hafta gezilesi 3 sergi

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde açılan ve yolunuzu düşürmek isteyebileceğiniz üç sergi önerimiz.

Aşikâr Sır
Nerede? Karşı Sanat, Aznavur Pasajı, 6. Kat, Beyoğlu.
Ne zamana kadar açık? 21 Mayıs 2019

Karşı Sanat’ın Aznavur Pasajı’nın 6. katındaki yeni mekânında açılan ikinci sergi olan “Aşikâr Sır”, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nin bu yıl Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında düzenlediği etkinliklerden biri. Gözaltında zorla kaybedilenlerin hakikatini anlatma çabasıyla bir araya getirilen Aşikâr Sır’da sizi Anıl Olcan’ın zorla kaybedilenlerin vesikalık fotoğraflarını bastığı mermer taşların yanı sıra bu mermer taşları kaybedilenlerin İstanbul’da alındıkları yerlerde gösteren Asya Leman imzalı video karşılayacak. Sergi kapsamındaki bir diğer video ise daha önce Aşk Bitti belgeseli üzerine röportaj yaptığımız Mert Kaya’nın Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın toplandığı Galatasaray ve diğer meydanların hafızasına dair işi. Hacer Foggo’nun 90’larda zorla kaybedilenlerin mücadele sürecine eşlik ettiği fotoğraflarının kontak baskıları ise içinde kaybolunası bir arşiv sunuyor. Sergi kapsamında Hafıza Merkezi’nin bir grup belgeleme çalışmasını izlemek de mümkün. Kaybedilenlerin anısına düzenlenen bu sergiyi Karşı Sanat’ın Galatasaray Meydanı’na bakan mekânında izlemek ona bambaşka bir boyut da katıyor. Serginin Facebook sayfası burada.

RAW
Nerede? Açık Alan
Ne zamana kadar açık? 7 Haziran 2019

Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Açık Alan, Şerif Karasu’nun RAW sergisine ev sahipliği yapıyor. Daha önce ABD, Almanya, Avusturya’da da birçok karma sergide işleriyle yer alan ressam Şerif Karasu, ilk solo sergisinde 250’ye yakın kâğıt üzerine kurşun kalem ve mürekkep çalışmalarına yer veriyor. İnsanın varoluşsal arayışlarını baside indirgeyen ve böylece toplumdaki konumunu işlevsizleştirmeye odaklanan sergi, bir yeniden doğuş deneyimi yaşatıyor. RAW, farklı beden imgeleri ve işleri sarıp sarmalayan gerilimiyle; yaratılandan yaratana, hatta kendi kişiliğinin yaratıcısına dönüşen insanlığı protest bir evrende resmediyor.

Serginin Facebook etkinlik sayfası burada.

Heba Y. Amin, The Pupil of The Mosquito’s Eye, 2016, Video, 4’20”

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
Nerede? Zilberman Gallery
Ne zamana kadar açık? 5 Temmuz 2019

İsmini Kameralı Adam filminin avangart yönetmeni Dziga Vertov’un kuramlarından alan Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz, Zilberman Gallery’nin Mısır Apartmanı’nda konumlanan ana sergi mekânında ziyarete açılan bir karma sergi. Küratörlüğünü Naz Beşcan’ın üstlendiği sergi, kameranın olanak verdiği yeni anlatım biçimleri ve gerçeklikleri belgeliyor, sanatçıların fotoğraf ya da video için kamerayı nasıl bir araca dönüştürdüğüne bakıyor. Bakış, gözetleme ve dokümantasyon gibi konular üzerinde duran sergide çalışmalarıyla yer alan sanatçılar da şöyle: Heba Y. Amin, Janet Bellotto, Burçak Bingöl, Antonio Cosentino, Elmas Deniz, Sophie Dupont, Ahmet Elhan, Pedro Gómez-Egaña, Begüm Yamanlar.
Serginin Facebook sayfası burada.