İstanbul’da kapılarını (tedbirli) açan sergiler

Haziran ayıyla birlikte galeriler ve kültür kurumları, corona virüsü tedbirlerini hayata geçirerek bir bir kapılarını açmakta. Biz de İstanbul’da bu hafta itibariyle fiziksel olarak görülebilecek sergilerden bir seçki hazırladık. Tabii ziyaret etmeden önce mekânlara ulaşarak hangi tedbirleri nasıl uyguladıklarını soruşturmanız tavsiye olunur.

Antonio Cosentino – Jpeg Takımadaları

Nerede? Zilberman Gallery
Nedir? Kentsel dengeleri hafızaya dair çağrışımlar üzerinden inceleyen sanatçının resimden heykele farklı pratiklerine yer veren sergisine kendi yazdığı bir hikâye eşlik ediyor.
Ne zaman? 20 Temmuz’a kadar.

Buradan sanal tur da yapabilirsiniz.

Karma sergi – Diyarbekiri Hokin eşliğinde İkinci Baskı

Nerede? Depo
Nedir? Başlığıyla müzik duayeni Onnik Dinkjian’e referans veren sergi, Diyarbakır’dan kâr amacı gütmeyen sanat kolektifi A4 Açık Sanat Alanı’nın üretim ve sunum deneyimini İstanbul’a taşırken yeniden değerlendiriyor.

Karma sergi – Ebedi Yaz

Nerede? Art On İstanbul
Nedir? Art On İstanbul’un kapılarını açtığı sergisinde farklı disiplinlerde üreten 24 sanatçı bir arada.
Ne zaman? 29 Ağustos’a kadar.

İnci Eviner – Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar

Nerede? Galeri Nev
Nedir? İnci Eviner’in çalışma pratiğinin temelini oluşturan ve “hafızanın boşluklarıyla dünya içindeki şeyler arasında köprüler kuran” çizimleri, mekânsal bir kurguyla galeriye yayılıyor.
Ne zaman? 19 Eylül’e kadar.

Berkay Tuncay – İnsan tuhaf, ne hoyrat, ne şaheser ve nasıl ilkel hayret

Nerede? SANATORIUM
Nedir? İsmini Hande Yener’in sözleri Sezen Aksu tarafından yazılan “Kibir” şarkısından alan serginin meselesi popüler kültürün dijitalleşmeyle nasıl evrildiği ve bugün kültürlerarası bağlantılar kurmakta nasıl bir işlevi olabileceği. 
Ne zaman? 27 Haziran’a kadar.

Buradan sanal tur da yapabilirsiniz.

Ahmet Polat – Kökler

Nerede? Kalyon Kültür
Nedir? Ahmet Polat’ın Antep’te babasının doğduğu köye 18 yıl arayla yaptığı iki ziyaret üzerinden şekillenen sergi, geçmişin ve kökenlerin izinden giden video ve fotoğraflardan oluşan bir keşif yolculuğu.

Karma sergi – Dirimart sunar VII: Natürmort

Nerede? Dirimart
Nedir? Dirimart’ın Dolapdere’deki yeni mekânının açılışından bugüne gerçekleştirdiği sergilerden 22 sanatçının işini kapsayan bir seçki.
Ne zaman? 29 Temmuz’a kadar.

Cevdet Erek – Bergama Stereotip

Nerede? Arter
Nedir? Cevdet Erek’in Arter’deki galeri mekânına özel olarak tasarladığı sesli bir mimari yerleştirme.
Ne zaman? 15 Kasım’a kadar.

Nevin Aladağ – İzler

Nerede? Arter
Nedir? Sanatçının Arter Koleksiyonu’nda yer alan ve Türkiye’de ilk kez Arter’de sergilenen İzler adlı üç kanallı video yerleştirmesi, çocukluğunu geçirdiği Stuttgart’ın bir portresini çiziyor.
Ne zaman? 23 Ağustos’a kadar.

Karma sergi – Camdan Şato

Nerede? Müze Evliyagil
Nedir? Hafıza kavramını, Can Akgümüş küratörlüğünde, müzenin koleksiyonundan ve koleksiyon dışı üretimlerden bir araya gelen 58 sanatçının işiyle ele alıyor. 
Ne zaman? 22 Kasım’a kadar.

MUTAF – Neşeli Günler

Nerede? Big Baboli Şarküteri
Nedir? Şarküteri sanatçılarından MUTAF’ın ilk kişisel sergisi. Kâğıt ya da renkli kartonlar üzerine mürekkep tekniğiyle yapılmış 20’ye yakın resimde korku ve komedi unsurlarını, anlaşılmazlığın cazibesiyle harmanlıyor.
Ne zaman? Haziran sonuna kadar ziyarete açık.