İşte 27. İstanbul Caz Festivali’nin güncellenmiş programı

Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen 27. İstanbul Caz Festivali’nin yenilenmiş programı merakla bekleniyordu. Festival, 2-14 Eylül arasında kısıtlı seyirciyle açıkhava mekânlarda gerçekleşecek ve konserler 45 gün boyunca çevrimiçi erişime açık olacak. Zorlu şartlara rağmen festivalin gerçekleştirilme kararının ardında, müzisyen ve müzik sektörü emekçilerini desteklemekle birlikte kültürel faaliyetlerin sürekliliğini sağlayabilmek amacı var elbet. 

Can Güngör, Selen Gülün Quintet, Baba Zula, Kardeş Türküler, Islandman, Tuğçe Şenoğul ve Ayyuka, festivalde sahne alacak isimlerden bazıları. Son yıllarda festivalin imza gecelerinden biri hâlini alan “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”, 7-9 Eylül arasında sekiz konserle gerçekleşecek. Vitrin kapsamındaki konserler festival izleyicisiyle beraber dünyanın farklı uçlarından festival ve etkinliklerin yöneticileri tarafından bu sefer çevrimiçi takip edilecek.

Festivalin güncellenmiş programı şöyle:

2 Eylül Çarşamba 21.30, Sultan Park – Swissotel The Bosphorus
Selen Gülün Quintet feat. Sibel Köse & Ece Göksu 
3 Eylül Perşembe 21.30, Swissotel The Bosphorus
Can Güngör
7 Eylül Pazartesi 20.00, Feriye
Baba Zula //  Make Mama Proud 
8 Eylül Salı 18.30, Feriye
Ayyuka // Pitohui // Yasak Helva  
9 Eylül Çarşamba 18.30, Feriye
Islandman // Tuğçe Şenoğul // Guguou
10 Eylül Perşembe, 20.00, İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme
Kardeş Türküler ve konuklar Tuluğ Tırpan & Elina Duni // Andalusia Trio
11 Eylül Cuma, 20.00,  İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme
Bilal Karaman’s MANOUCHE A LA TURCA feat. Muhammed Yıldırır & Ramazan Sesler // Büşra Kayıkçı 
14 Eylül Pazartesi, 20.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı
Jülide Özçelik // Bilge Günaydın Quintet  “Daydream” 

27. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’ne Türkiye’de caz müziğine değerli katkıları ile tanınan Atakan Ünüvar ve Barbaros Erköse layık görüldü. Festival kapsamında bu yıl 18. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvuruda bulunan grup ve solo projeler arasından 11-12 Temmuz tarihlerinde Salon İKSV’de yapılan değerlendirme sonrasında seçilen isimler ise Afroloji, An Quartet, Büşra Kayıkçı, Deli Bakkal, Saynur Eren Quartet ve Udgang Trio oldu. Seçilen grup ve solo projeler, Parklarda Caz konserleri kapsamında İstanbul’un çeşitli semtlerindeki parklara kurulacak . Genç Caz konserlerinin ayrıntılı programı da yakında açıklanacak.

Konserler, alınan pandemi önlemleri doğrultusunda kısıtlı seyirciyle düzenleniyor. Konserlerin çevrimiçi gösterimleri biletli olarak 4 Eylül-16 Ekim arasında festivalin dijital platformundan takip edilecek. Biletler 14 Ağustos’ta Biletix’te satışa çıkacak. Festivalin program detayları için buraya tıklayabilirsiniz.