İşte 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışçıları

Jüri üyeleri ve onur ödüllerinin açıklanmasından kısa süre sonra 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak yapımlar da belli oldu. 45 başvurunun arasından seçilen 10 filmin bir kısmı dünya festivallerini arşınlamışken bir kısmı da prömiyerlerini Adana’da yapacak.Seçkide Nisan Dağ’ın Deniz Seviyesi’nin ardından çektiği Bir Nefes Daha, Barış Sarhan’ın kendi kısa filminden uyarladığı Cemil Şov, Tufan Taştan’dan İstanbul Film Festivali’nden ödülle dönen Sen Ben Lenin, Ahmet Necdet Çupur’un uzun metraj belgeseli Yaramaz Çocuklar ve Mehmet Ali Konar’ın kamera arkasına geçtiği Zin ve Ali’nin Hikayesi var. Gözümün Nûru’nun yönetmenleri Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun yeni işi Dermansız’ın yanı sıra Erdal Rahmi Hanay’dan Fuad, Sinan Sertel’den İçimdeki Kahraman, Erkan Tahhuşoğlu’dan Koridor ve Muhammet Çakıral’dan Lacivert Gece ilk kez gösterilecekler.

Filmleri oyuncu Tilbe Saran’ın jüri başkanlığında, oyuncu Güven Kıraç, müzisyen Feridun Düzağaç, yönetmen Kıvanç Sezer, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, yazar Seray Şahiner ve sinema yazarı Şenay Aydemir’den oluşan jüri değerlendirecek. Bu yılki onur ödülleri oyuncular Şerif Sezer, Haluk Bilginer ve yönetmen Yavuz Turgul’a takdim edilecek. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması dışında Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması’nda da çeşitli yapımlar ter dökecek.

13 -19 Eylül’de düzenlenecek 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin ödül töreni 18 Eylül’de. Festivale katılacak Nisan Dağ’la yaptığımız sohbeti okumak için buraya, Tufan Taştan için buraya, Barış Sarhan içinse buraya tıklayabilirsiniz.