İşte 9. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması’nın finalistleri

11-17 Ekim’de çevrimiçi ve fiziksel gösterimlerde düzenlenecek 9. Engelsiz Filmler Festivali, geçtiğimiz aylarda zenginleşmiş bir program ve yeni bir yarışma duyurusu ile karşımıza çıkmıştı. Festivalin bu yıl ilk kez düzenleyeceği Kısa Film Yarışması’nın başvuruları tamamlandı, hatta finalistleri açıklandı bile.

20 ülkeden 28’i yerli, 38’i yabancı olmak üzere 66 kısa film öncü bir rol üstlendi ve yarışmanın ilk edisyonuna başvurdu.

“En İyi Film” ödülü için 13 aday

Sinema yazarı Hasan Nadir Derin, yönetmen kimliğiyle tanınan Emre Yalgın ve Engelsiz Filmler Festivali Program Koordinatörü Gamze Hamamcıoğlu’ndan oluşan seçici kurul üyelerinin belirlediği Kısa Film Yarışması’nın finalistleri arasında 4 yerli ve 9 yabancı kısa film; 8 farklı ülkeden konuk.

Kısalar arasında Deniz Telek’in Anoush’i, Victoria Warmerdam’ın Mustachio’su, Marco Arruda’nın Magnética’sı ve öğrencilikleri biteli bir süre geçmesine rağmen iş bulamamış 2 genç kadını odağına alan Zeynep Dilan Süren filmi Büyük İstanbul Depresyonu var. Süren, kısa film yapma sürecinde onu harekete geçiren ilhamları, içinde beliren istek ve buhranları 15 kısa film, 17 yönetmenin yer aldığı “Bu dijital çağın şahsi hatıra defterleri” dosyamızda, ilk ağızdan paylaşmıştı. Okumak için bir tık yeterli.

9. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması’nın finalistleri şu şekilde:

Anoush – Deniz Telek (Türkiye)
Büyük İstanbul Depresyonu – Zeynep Dilan Süren (Türkiye)
Climate Change – Yasemin Demirci (Norveç)
Knitting Club For Men Over 40 – Egor Gavrilin (Rusya Federasyonu)
Magnética – Marco Arruda (Brezilya)
Malakout – Farnoosh Abedi (İran)
Mamma – Aslak Danbolt (Norveç)
Mustachio – Victoria Warmerdam (Hollanda)
My Sister’s Mercy – Vladimir Koptsev (Rusya Federasyonu)
Peşimdeki Polis – Kayahan Kaya (Türkiye)
Susam – Sami Morhayim (Türkiye)
The Gift – Radik Kudoyarov (Birleşik Krallık)
Toz Olmak – Hüseyin Aydın Gürsoy (Fransa)

Yazı: Esin Çalışkan