İyi ki varsın Bandcamp

Bandcamp, pandemi sürecinin başından beri bağımsız müzisyenlere birçok kampanyayla destek verdi ve her zaman plak şirketleri ve sanatçıların arkasında olduğunu gösterdi. Şimdi ise 10 bin müzisyen için plak basmayı hedeflediğini açıkladı. 

Bandcamp 2019’da plak basma programlarını sessiz sedasız bir şekilde başlatmış ve 50 sanatçı için 13 bin plak basmıştı. 2021’de sanatçı sayısını 200’e katlamayı hedefliyor. Yalnızca plakları basmakla da kalmayacak. Sanatçılar plak tasarımlarını ve satış fiyatlarını kendi belirleyecek; plakların gönderilmesi ve dijital müşteri hizmeti servisleriyle de bizzat Bandcamp ilgilenecek. 

Sanatçılardan plakları finanse etmeleri de istenmiyor. Plakları sipariş eden dinleyiciler burada devreye giriyor. Böylece Bandcamp; üretim, distribütörlük ve lojistik görevleri üstlenerek bir nevi plak şirketine dönüşüyor. Ama sanatçıların veya albümlerin üzerinde hak talep etmiyor. 

Plak satışları 2020 yılında küresel anlamda beklentileri aşan bir artış göstermiş olsa da bağımsız sanatçıların markete girmesi kolay değil. An itibariyle kataloğundaki albümlerin sadece yüzde 12’sinde plak satın alma seçeceği olan Bandcamp, 2021’de bu oranı da hayli yükselteceğe benziyor. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Yazı: Doruk Karaca


Yükleniyor...