İzmir Kültürpark’ta düzenlenen Epic Fair festivali, belediyenin parktaki tahliye çalışmaları sebebiyle iptal edildi

İzmir’in simgelerinden biri olan Kültürpark’ta yer alan gazinolar ve yapıların tahliye işlemleri geçtiğimiz ay başladı. Uzun süren belirsizliğin ardından, 2020’de beşinci kez düzenlenmesi planlanan Epic Fair festivalinin iptal edildiği haberini derin bir üzüntü ve kızgınlıkla karşılıyoruz.

Programında yer verdiği nitelikli seçkiyle hem yerli sahneden hem yurt dışından harika grup ve müzisyenleri Kültürpark’ın muhteşem atmosferinde ağırlayan tek günlük festival, ne yazık ki her güzelliğin bir sonu olabildiğini acı bir şekilde hatırlattı. Epic Fair’in Instagram hesabından paylaşılan açıklamada festivalin Kültürpark’la özdeşleşmesinin hayal edildiğine değinildi ve geçtiğimiz yıllardan fotoğraflarla birlikte festival mekânlarından Ada Gazinosu’nun boşaltıldıktan sonraki halini gösteren videoya yer verildi.

Kültürpark’ın 80 yıllık kültürel bir birikimi tarihe karışıyor. Türkiye’nin ilk döner sahnesine sahip olan ve ismi Zeki Müren tarafından koyulan Manolya Bahçesi, bir açık hava diskosu olan Mogambo Gazinosu, İzmir’de “düğün” denince akla gelen ilk yerlerden olan Göl Gazinosu ve etrafı devasa palmiye ağaçlarla çevrili, festival mekânlarından Kübana Gazinosu, Kültürpark sınırları içerisinde yer alan yapılardan birkaçı. Uzun yıllar boyunca Uluslararası İzmir Fuarı’na ev sahipliği yapan parkın içinde Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Paraşüt Kulesi ve Celal Atik Spor Salonu da bulunuyor. Belediye ve tahliye kararı alınan yapılardaki kiracıların arasındaki dava, İzmir Büyükşehir Belediyesi lehine sonuçlanmıştı.