Epic Fair öncesinde: 80 yıllık tarihi birikimiyle Kültürpark

21 Nisan Cumartesi günü üçüncü kez gerçekleşecek olan Epic Fair, bu sene İzmir’deki Kültürpark’a daha geniş bir şekilde yayılacak. Festivale gelecek ve henüz Kültürpark’ta bulunmamış olanlar için, bu harika alanı kısaca tanıtalım istedik.

Orlando Julius & The Heliocentrics, Viagra Boys, Gaye Su Akyol, Jakuzi, Ethnique Punch ve nice ismin sahne alacağı programıyla yılın en heyecan verici müzik buluşmalarından birine imza atacak Kendine Has Epic Fair için bu denli sabırsızlanmamız da performanslar kadar festival ev sahipliği yapacak Kültürpark’ın da rolü var. Geçtiğimiz yıllarda etrafı palmiye ağaçlarıyla çevrili Kübana Gazinosu’nda gerçekleşen festival, bu yıl kapsamını genişletmeye başlıyor.

1922 yılında İzmir’de çıkan yangın sonrası bir harabeye dönüşmüş olan alanın, bir fuar alanı olarak düzenlenmesi fikriyle 1930’lu yıllarda temeli atılan Kültürpark, şehrin tarihinde kendine özel bir yere sahip. Dönemin Belediye Başkanı Behçet Uz’un vizyonuyla, birçok farklı ağaç ve bitki türünün görülebildiği bir parka çevrilen alan, uzun yıllar boyunca Uluslararası İzmir Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Alanda bulunan 8000’den fazla ağacın künyesinin çıkarıldığının ve sigortalandığının da altını çizelim.

kulturpark2

420.000 m2’lik bir alana yayılan Kültürpark’ta, çeşitli sergi ve konferans salonlarının yanı sıra Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Paraşüt Kulesi ve Celal Atik Spor Salonu gibi yapılar da bulunuyor. Tüm bu yapılarla birlikte, uzun yıllar boyunca şehrin eğlence hayatının da merkezi olan gazinolar da Kültürpark ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Bu sene festival ev sahipliği yapacak Kübana ve Ada gazinolarının yanı sıra, Türkiye’nin ilk döner sahnesine sahip olan ve ismi Zeki Müren tarafından koyulan Manolya Bahçesi, bir açık hava diskosu olan Mogambo Gazinosu ve İzmir’de “düğün” denince akla gelen ilk yerlerden olan Göl Gazinosu, sayıları yirmiye yaklaşan Kültürpark gazinoları arasında en popüler olanlarıydı. Bülent Ersoy, Safiye Ayla, Barış Manço, Cem Karaca ve Tanju Okan gibi sayısız müzisyeni ağırlayan bu gazinolarda İsmail Dümbüllü’den Gazanfer Özcan’a, tiyatro ve şov dünyasının duayen isimleri de sahne almış. O dönem Fuar alanı öylesine önemli bir sahne hâline gelmiş ki, gazinocular arasında “İzmir Fuarı’nda sahne alamayan sanatçı İstanbul’da ekmek yiyemez” sözü epey yaygınlaşmış.

kulturpark5 kulturpark4

İzmir’in kültürel tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan Kültürpark’ta gerçekleşecek Kendine Has Epic Fair’in zengin programına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer hâlâ program yapmadıysanız, elinizi çabuk tutmakta fayda var. Zira festivalin gerçekleşeceği hafta sonu 23 Nisan tatiliyle birleşiyor!