J.K. Rowling'in "Cormoran Strike" serisi televizyona uyarlanıyor

Harry Potter romanlarının yazarı J.K. Rowling’in diğer serilerinin de uyarlamaları peşi sıra geliyor. Geçtiğimiz yıl The Casual Vacancy isimli Rowling romanını bir mini seri olarak televizyona uyarlayan BBC ve HBO, şimdi de yazarın halen devam etmekte olan serisi Cormoran Strike üzerine çalışıyor.

2014 sonlarında BBC’nin Cormoran Strike‘ın yayın haklarını aldığı ve J.K. Rowling’in de dizinin senarist ekibinde olacağına dair haberler gelmişti. Bu süre zarfında ilk senaristlik deneyimini Fantastic Beasts and Where To Find Them ile yaşayan Rowling, Cormoran Strike serisine de devam etti. Serinin dördüncü kitabı önümüzdeki yıl yayınlanacak.

J.K. Rowling’in Robert Galbraith mahlasıyla yazdığı romanların her biri, birer televizyon filmi olarak uyarlanacak. Serinin ilk romanı olan The Cuckoo’s Calling’in televizyon uyarlaması üç saat uzunluğunda olacak ve yönetmenliğini Michael Keilor üstlenecek. Henüz J.K. Rowling’in senarist ekibine dahil olup olmayacağı güncellenmemiş olsa da ilk iki bölümün uyarlama senaryosunu Ben Richards; üçüncü bölümün uyarlama senaryosunu da Tom Edge yazacak. Gizli bir ajan olan Cormoran Strike’ın maceralarını konu eden seride başrolde Utopia, War & Peace ve Only God Forgives gibi yapımlarda rol almış olan İngiliz aktör Tom Burke olacak.

The Cuckoo’s Calling, The Silkworm ve Career of Evil isimli üç romanı takip edecek dördüncü kitap da önümüzdeki yıl raflarda yerini alacak.