Jaakko Eino Kalevi, Alma Jodorowsky, Atina ve bir Bolex kamera

Yazı: Güven Yalın

Finlandiyalı synth pop müzisyeni Jaakko Eino Kalevi, Weird World ve Domino ortaklığıyla yeni bir albüm için geri sayımda. Chaos Magic ismini verdiği yeni koleksiyon, Kalevi’nin beş yıllık aranın ardından yayımladığı ilk uzunçalar olacak. Isınma turları, sürpriz bir düetle devam ediyor.

Artık yaşamını Atina’da sürdüren Jaakko Eino Kalevi, burada bir arkadaşı aracılığıyla tanıştığı Fransız oyuncu ve müzisyen Alma Jodorowsky ile birlikte yazmış “Palace In My Head” parçasını. Aslında Kalevi’nin bilgisayarında yıllardır doğru zamanı bekleyen bir demo üzerine tamamlanmış bu tekli. Bir türlü bitiremediği nakarat kısmını Alma Jodorowsky’nin katkılarıyla “spontane ve kolay” bir şekilde yazdıklarını söylemiş Jaakko Eino Kalevi de. Parlak ve huzur veren bu nakaratın, parçanın dramatik atmosferinden ayrıldığını; bu anlamda “Palace In My Head”in iki ayrı dünyaya sahip olduğunu düşünüyormuş.

İkiliyi Atina’dan manzaralar eşliğinde takip ettiğimiz video klip de Alma Jodorowsky yönetmenliğinde çekilmiş. Eski bir Bolex kamera vasıtasıyla retro ve düşsel bir görüntü kalitesi elde etmişler. Tabii burada klipte çalışan sinematograf Sean Price Williamsa da parantez açmak gerekiyor. Kendisi, filmografisinde Safdie Kardeşler’den Good Time ve Jessica Oreck’ten One Man Dies a Million Times gibi yapımlara rastlayabileceğiniz bir görüntü yönetmeni. Ayrıca Williams’ın yönetmen koltuğuna geçtiği ilk uzun metrajı The Sweet East de şu sıralar festival turunda.

“Palace In My Head” klibini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Şarkı yazım süreci İsviçre, Estonya, Almanya ve Yunanistan’a yayılan yeni Jaakko Eino Kalevi albümü Chaos Magic, 17 Kasım’da yayında olacak. Şarkılara katkıda bulunan diğer isimler arasında Jimi Tenor, Faux Real, Yu-Ching Huang, Sigurlaug Gísladóttir ve John Moods da var. Şarkı listesi ve kapak görsel aşağıda.

01- Chaos Magic
02- Drifting Away
03- Dino’s Deo
04- Hell & Heaven
05- Night Walk
06-  Palace In My Head
07- I Forget
08- The Chamber of Love
09- Cyborg
10- L’horizon
11- Galactic Romance
12- Trouble Man
13- Let’s See How Things Go

Jaakko Eino Kalevi – Hayal gücünü şekillendiren 10 çizgi film

Zevklerine, araştırmalarına, yaratıcılıklarına güvendiğimiz çeşitli yazar, sinemacı, müzisyen, fotoğrafçı ve nice sanatçıdan gönüllerince seçkiler topladığımız Rastgele serimize 2016 yılındaki Salon İKSV konseri öncesinde Jaakko Eino Kalevi de konuk olmuştu. Bir şarkısında Nickelodeon klasiği Ren & Stimpy‘den yola çıkan Finlandiyalı müzisyen, hayal gücünü şekillendiren 10 çizgi filmi sıralamıştı. Buradan ulaşabilirsiniz.