Jam Session 2021: Neler dinledik, neler izledik?

Jam Session’ın 2021 edisyonu, The Irish Spirit YouTube kanalında geride kalan iki haftaya yayılmış nefis performanslar ve söyleşilerle özlediğimiz festival hissini “Sen neredeysen orada” diyerek canlandırdı. Hasret kaldığımız mekânların kapısından kafamızı uzattığımız, birbirinden farklı estetikten harika bir seçkiyle canlı performansın büyüsünü bir kez daha hatırlatan Jam Session 2021 performansları, önümüzdeki birkaç ay dönüp aynı havayı solumak için YouTube’da erişime açık olacak.

Fiziksel olarak buluşamasak da her zamanki misyonuna bağlı olarak yine şehrin iki yakasına yayılan Jam Session; Salon İKSV, Arkaoda, Bina, Blok Mekan, Efendi, Hunhar ve Kulp’tan seslendi. Büyük Ev Ablukada ile açılıp, Lalalar’la biten Jam Session maratonunda neler dinledik, neler izledik; sıcağı sıcağına bir üstünden geçelim.

Büyük Ev Ablukada (Salon İKSV)

Afordisman Salihins, Canavar Banavar ve Galvaniz Gelbiraz üçlüsü kurulmuş ortaya, etraflarında döne döne onları dinliyoruz. “Hayaletler”, “Boşluk”, “En Çirkini Güzellerin” derken araya ufacık bir Duman – “Her Şeyi Yak” selamlaması da sıkışmış.

Nilipek (Blok Mekan)

40 dakikalık huzur banyosuna hoş geldiniz. Parıltılı elbisesiyle Nilipek, Can Aydınoğlu’nun gitarı ve Berkay Küçükbaşlar’ın perküsif ve elektronik dokunuşları eşliğinde, yer yer kırılgan yer yer parıltılı melodilerini serpiştiriyor. “Senden Uzakta”yla açılan yolculuk, “Geçit”te son buluyor.

Barış Demirel ft. Da Poet (Bina)

Uzun yıllara dayanan ortaklıklarını 2020’de bir EP’yle taçlandıran Barış Demirel ve Da Poet ikilisi, Bina bahçesine kurulan bitkilerle örülü sahnede EP’nin ilk konserini verdi. Da Poet’in oldskool hip hop ruhuna, trompetiyle Kuzeyli ferahlatıcı caz havası üflüyor Barış Demirel.

Evde & Efe Tunçer (Arkaoda-Bina)

Nova Norda, Birkan Nasuhoğlu, Canozan ve Sedef Sebüktekin dörtlüsünün sonbaharda Sapanca’daki bir eve kapanıp 21 günde hayat verdiği sekiz şarkıdan oluşan Evde albümü ocakta yayımlanmıştı. Dörtlü, Jam Session kapsamında Efe Tunçer’in konuğu olup bu deneyimi ve dahasını anlattı; ardından Bina bahçesinde albümden şarkıları canlı canlı çaldı.

İnsanlar (Arkaoda)

Kadıköy’den devam. Arkaoda’nın tıklım tıkışık olmasına alıştığımız bahçesine yüzünü dönmüş Barış K ve Cem Yıldız, Avrupa’nın prestijli elektronik müzik festivallerini arşınlayan İnsanlar’la uzun bir aranın ardından karşımızda. Sabahlara kadar birlikte dans etmeyi çok özlemedik mi?

Keus (Kulp)

İstanbullu elektronik müzik ikilisi KeuS, Kerem Sedef ve Suatus’tan oluşuyor. Grup, Yol adını verdiği ilk EP’sini Rist Records’tan yayımladı. Ambient ve deep house tınılarında gezen performanslarıyla, Jam Session’da elektronik müzik dalgası katlanarak yayıldı.

Can Güngör (Kulübe)

Can Güngör’ün ikinci albümü Sular Dar için beş yıl bekledik, albüm çıktıktan sonra da böyle bir performans videosu için de takvimleri eskitmeye başlamıştık ki yardımımıza Jam Session yetişti. Bu kez İstanbul’dan biraz uzaklaşıyoruz, İznik’te bir kulübedeyiz Can Güngör ve ekibiyle. Kelimelerle tarif etmesi zor hisler yaşatan bir kayıt, hiç bitmesin dedirtiyor.

Tolga Karaçelik & Efe Tunçer (Efendi / Hunhar)

Tiyatrocu ve komedyen Efe Tunçer’in Jam Session söyleşilerinde ikinci perde. Konuk Kelebekler, Sarmaşık ve Gişe Memuru gibi filmleriyle tanınan yönetmen Tolga Karaçelik. Sohbet yalnızca filmlerle sınırlı kalmıyor, epey derinleşiyor; Tolga Karaçelik, “Zaman dediğiniz şey küresel bir hapistir” diyor.

Lara Di Lara (Blok Mekan)

Blok Mekan’a geri döndük. Sahne, dört kişilik orkestrasıyla Lara Di Lara’nın. Masalsı ve sihirli şarkılarını harika bir akışla dizmiş. Öyle ki duygudan duyguya, yüksekten derinlere geçişler hem çok hızlı hem de hissettirmeden oluyor. “Sıradan Dediğin”le final yapıldıktan sonra, tekrar başlatmak için play’e basmak için hiç düşünmeyeceksiniz.

Lalalar (Salon İKSV)

Jam Session 2021, başladığı yerde, Salon İKSV’de sona erdi. Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Kaan Düzarat’tan oluşan Lalalar, belki de festivalin en yüksek enerjili performansıyla kapanışı yapıyor. Performans baştan sona görsel-işitsel bir şölen. Dans etmek için en rahat kıyafetlerinizi giyin, tempo çok yükselecek.