James Michael Tyler (1962-2021)

Friends’in Gunther’ı ABD’li oyuncu James Michael Tyler, 59 yaşında hayatını kaybetti. Tyler, 2018’den bu yana prostat kanseriyle mücadele ediyordu.Menajeri tarafından yapılan ve ölüm haberini doğrulayan açıklamada, Tyler’ın çok sayıda insana yardım etmek isteyerek kanser hikâyesini cesurca paylaştığını ve insanların prostata yönelik farkındalık kazanması için kampanyalar yürüttüğünü aktardı.

İkonik sitcom’un popüler 6 başrol oyuncusunun dışında dizide düzenli olarak gördüğümüz nadir karakterlerden biri olan Gunther, dizinin önemli mekânlarından Central Perk kafesinde hem garson hem yönetici olarak çalışan bir karakterdi. Jennifer Aniston’ın canlandırdığı Rachel’a âşık olan karakter, Friends hayranlarının favori karakterleri arasında yer alıyordu. 

Geçtiğimiz mayıs ayında yayımlanan Friends: The Reunion bölümünde hastalığı sebebiyle sete gelememiş, bir Zoom bağlantısıyla ekibe seslenmiş; “Hayatımın en hatırlanası 10 yılıydı” sözleriyle bu deneyimi anlatmıştı Tyler. Friends serüveninin ardından çeşitli kısa filmlerde rol alan Tyler, müzik endüstrisini tiye alan Modern Music isimli skeç serisinde de kamera önündeydi.