Sürüden ayrılanların, arpanın ve fıçının dostluğu: Jameson Gara Guzu Brewery Edition

Jameson ile Muğla merkezli bağımsız craft bira üreticisi Gara Guzu’nun ilk ortaklığı, bundan birkaç yıl önce Meşeli adıyla çıkan stout bira olmuştu. İçlerinde yıllarca Jameson’ın olgunlaştığı meşe fıçılar İrlanda’dan Muğla’ya getirilmiş, Meşeli isimli bu özel bira dört ay kadar bu fıçılarda bekletilerek üretilmişti. 

Advertisement

“Sürüden ayrılmayı” sevenlerin ortaklığı, bira ve viski meraklılarını; hikâyesi olan yudumlara ilgi duyanları çokça heyecanlandıracak bir şişeyle devam ediyor şimdi: Jameson Gara Guzu Brewery Edition. Etiketi mavi ve sarı renklerle giydirilmiş bu Jameson şişesinin üzerinde bizzat Gara Guzu’nun imzası da yer alıyor yani!

Şişenin hikâyesi Gara Guzu 4C IPA’lerin İrlanda’da üretilmesiyle başlamış. Ardından da boşalan fıçılara konulan Jameson’a bu biranın aromalarından geçmesi sağlanmış. 

Gara Guzu 4C IPA, ismini dört şerbetçiotu içermesinden alıyor. Biz uzmanı değiliz elbet ama uzmanlarından öğrendik ki bu viskiye geçen başlıca notalar greyfurt, çam ve vanilya çiçeğiymiş. Ayrıca tahmin edilebileceği üzere yudum yudum içilmesi tavsiye ediliyor. Yanında da tabii ki birayla. Biz de kendisini yudumlama fırsatı bulduk ve şaşırtıcı tadını epey bir beğendik. 

Viski ve bira aynı DNA’yı paylaşıyor malum. Jameson Gara Guzu Brewery Edition da kadim dostlar arpa ve fıçı için büyük bir kutlama ve haber. Elbette sınırlı bir üretimden bahsediyoruz. Dünyanın farklı yerlerindeki viski koleksiyoncularını da çok heyecanlandıracağı kesin.