Japon pop punk dörtlüsü CHAI ile göz kırpmanın özgürleştiriciliğini kutlama

CHAI, 2020’nin son çeyreğinde yeni albümün ilk teklisi “Donuts Mind If I Do”yu ve City Pop’un başyapıtlarından biri sayılan 1984 tarihli “Plastic Love” parçasına getirdikleri yorumu paylaşmıştı. Nagoya çıkışlı pop punk grubu yeni bir parçayla aramızda.

Parçanın ismi “Action” ve klibiyle birlikte yayında. Yine enerjik ve retro hisleri birbirine karan bir çalışma. Parçanın klibi de renkli kalemlerle vücuda yazılan yazılar, yapıştırılan stickerlarla eli yüzü 90’lara bulanmış bir çalışma. Şarkı sözlerini takip edebildiğimiz bir kurgusu var.

Başta yükselen Black Lives Matter bilinci olmak üzere yaşadığımız dünyada meydana gelen kırılmalar ve değişimlerden etkilendiklerini belirten dörtlünün son çalışması da buradan yola çıkıyor. “Bildiğimiz dünya çeşitli değişimlerden geçse de her şey aynı kalmaya devam ediyor” diyorlar. Ekip, Zoom görüşmeleri ve evde geçen karantina sürecinde hem geçmiş çalışmalarını değerlendirmeyi hem de yeni materyaller toplayıp yeni bir albüm üzerine çalışmayı başarmış. WINK hakkında yaptıkları açıklamalarda söz yazımı anlamında önceki çalışmalarından daha iddialı olduklarına ve bu albümün daha fazla synthesizer ve elektronik ses barındırdığına yönelik birkaç ipucu verdiler.

Göz kırpma eylemine yükledikleri özgürleştirici anlamla paralel bir isim seçmişler albüme: WINK. “Göz kırpan insan temiz bir kalbe sahiptir, esnekliğe sahiptir, istediklerini gerçekleştirebilir. Göz kırpan insan özgür insandır. Bu albümle sizlere göz kırpıyoruz. Özgürce yaşıyoruz ve bu albümü dinlediğinizde sizlerin de göz kırpıp özgürce yaşayabileceğinizi umut ediyoruz.”

Ekip yeni albümünde Mndsgn, YMCK gibi prodüktörler ve Chicago çıkışlı rapçi Ric Wilson ile güçlerini birleştiriyor. WINK, aynı zamanda Seattle merkezli plak şirketi Sub Pop etiketiyle yayımladıkları ilk albüm olacak. 

12 Mayıs’ta yayımlanacak albümün şarkı listesi aşağıda:

 1. Donuts Mind If I Do
 2. CHAI featuring Ric Wilson & Ric Wilson – Maybe Chocolate Chips
 3. ACTION 
 4. END
 5. CHAI featuring YMCK & YMCK – PING PONG!
 6. Nobody Knows We Are Fun
 7. It’s Vitamin C
 8. CHAI featuring Mndsgn & Mndsgn – IN PINK
 9. KARAAGE
 10. Miracle
 11. Wish Upon a Star
 12. Salty

Yazı: Biçem KayaJapon pop punk dörtlüsü CHAI ile göz kırpmanın özgürleştiriciliğini kutlama