Japonya’nın yeraltı dünyasına dansla ortak olan bir film: “Dreams On Fire”

Tokyo’nun göz alıcı bir portresini sunan Dreams On Fire, Kanadalı yönetmen Philippe McKie’nin tanımıyla “umudun kırılganlığının ve gücünün gerçekçi bir hikâyesi.” McKie’nin ilk uzun metrajı olan film Japonya’nın yeraltı dans sahnesine ve alt kültürlerine değinmekte. Son 10 yılını Japonya’da geçiren ve Tokyo’ya olan hayranlığını gizlemeyen yönetmen, şehrin belki de hiç bilinmeyen taraflarını keşfe çağırıyor. 

Advertisement

Başrolde Madonna’nın Rebel Heart turnesinde de sahnede olan Japon dans grubu AyaBambi’nin Bambi Naka’sı var. Bambi Naka, dansçı olma hayalinin peşinden giden karakteri Yume ile oyunculuğa ilk adımını atmış. 

Yume, striptiz ve drag şovlarını keşfettikten sonra Tokyo’da bir dans grubunda yer almak istiyor; böylece güvenli bölgesinden ayrılıp, evini Tokyo’daki küçücük bir odaya kuruyor. Dans derslerinin ücreti, maddi sıkıntılar derken neonlara bulanmış sokakların dünyasında kolay ve hızlı bir şekilde yer edinemeyeceğini anlayan Yume, çareyi kostümlü bir barda çalışmakta buluyor. Hayalinin peşinden koşma arzusu ve dünyanın acımasız gerçekleri arasında sıkışan Yume’ye yakından bakan fragman için hemen buraya.

Bu yılın başlarında Glasgow Film Festivali’nde gösterilen Dreams On Fire, ağustostaki Fantasia Film Festivali’nin programında da yer alıyor. Japonya’da vizyona giren filmin diğer ülkelerde vizyon şansı bulup bulamayacağı merak konusu.

Yazı: Açelya Eren