Jason Bateman, bir paranormal western filmi çekecek

Yazı: Sevda P. Yıldız

Arrested Development, Ozark gibi yapımların yıldızı Jason Bateman, The Pinkerton adlı bir film için yönetmen koltuğuna geçiyor. Uzun zaman önce duyurulmuş olmasına rağmen detayları bir türlü gün yüzüne çıkmayan yapım Warner Bros. ve Bad Robot’un ses getiren anlaşmasından bu yana çekilecek ilk orijinal uzun metraj projesi aynı zamanda.


The Pinkerton’ın adı ilk kez Mart 2020’de kulağımıza gelmişti. Kin ve F9 gibi işlerde yer alan Daniel Casey tarafından yazılacağını öğrendiğimiz filmin yönetmeni ise 2015’te çektiği The Family Fang’in ardından yönetmenlik serüvenine ara veren Jason Bateman olacak. 1990’da Valerie dizisinin üç bölümünü çekerek girdiği bu yoldaki duraklarına  iki uzun metraj da ekleyen Bateman, başrolünü üstlendiği Ozark dizisinde yönettiği bölümlerle Emmy ve SAG ödülleri kazanmış; aynı yapımdaki oyunculuk performansıyla da ödüllendirilmişti.

Kim bu Pinkerton?

Proje, sırtını yaşanmış bir olaya yaslıyor. Pinkerton, 1850’de ABD’de eski şerif yardımcısı Allan Pinkerton tarafından kurulmuş bir özel güvenlik ve dedektiflik şirketi. Aktif olduğu ilk yıllarda tren yolu hırsızlıklarının peşinde koşan Pinkerton’ın ünü, Abraham Lincoln’a düzenlenen suikast planını bozmasına dayanıyor. Bu sayede şirketin ajanları iç savaş boyunca Abraham Lincoln’la iş birliği yapmış. 

Duyurulara göre izleyeni bir tür “paranormal intikam-western karması” bekliyor. Bateman ve Aggregate Films yapım şirketinin diğer ortağı olan Michael Costigan The Pinkerton’ın yürütücü yapımcılığını, imzasını taşıyan her işiyle iddiasına tanıklık ettiğimiz J.J. Abrams ve Hannah Minghella da yapımcılığını üstleniyor. Filmin vizyon tarihi ve oyuncuların kimler olacağına dair henüz bir bilgi yok.