Jeff Tweedy yorumuyla bir dayanışma klasiği: Union Maid

Yazı: Sevda P. Yıldız

Uzun yıllardır alternatif rock ve country’nin türlü füzyonlarını deneyimleten Wilco’nun öncül üyesi Jeff Tweedy, Jessie Eisenberg’ün yönetmen koltuğunu ilk kez denediği When You Finish Saving the World projesi için, Ruth Guthrie’nin bir Amerikan işçi sınıfı mücadelesi klasiği olan “Union Maid” parçasını yeniden yorumladı.

Jeff Tweedy, 1998’de bir başka protest müzisyen olan Billy Bragg’le müzik yapmaya başladığında projelerinin amacı Ruth Gurthie’nin yazdığı fakat kaydedilmemiş şarkılarını seslendirmekti. Mermaid  Avenue adı altında yayımladıkları albümde bu sözlere kendileri müzik yazarak Ruth Gurthie’ye saygılarını gösterdiler. Daha önce de işçi sınıfı dayanışmasına olan desteğini defalarca gösteren Tweedy’nin “Union Maid” yorumu enstrüman seçiminin sadeliğiyle sözlerini ön plana çıkarmış; güçlenmenin dayanışmayla mümkün olduğunu üstüne basa basa dile getiriyor.

Adından esinlenerek yapılmış belgeseller bile olan “Union Maid”in geçmişi çok zengin. Amerikan işçi sınıfı mücadelesinin gayrıresmî marşı sayılabilecek bu parçanın müziği Robert Schumann’a dayanıyor.  Almanac Singers grubunun bir üyesiyken Woody Guthrie tarafından 1940’ta yazılmış olan parça bugüne kadar Pete Seeger, Anne Feeney ve Old Crow Medicine Show gibi aktivist duruşlarıyla da tanınan birçok müzisyen tarafından seslendirildi. 

Film hakkında 

When You Finish Saving the World, oyunculuk kariyeriyle bildiğimiz Jessie Eisenberg’ün senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj. Başrollerini geçtiğimiz sene Venedik Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapmasının yanı sıra Emmy, Altın Küre ve Oscar gibi birçok ödüle sahip usta oyuncu Julianne Moore ve Stranger Things yıldızlarından Finn Wolfhard’ın paylaştığı film, ergenliğin getirdiği çözülmeleri tecrübe eden bir genç müzisyenin etrafında dönen, komedi ve dramayla örülmüş bir hikâyeye sahip. 

When You Finish Saving the World’ün diğer müziklerinden bahsedecek olursak, Emile Mosseri’nin harika bir iş çıkardığını belirtmemiz gerekir. Yönetmen Eisenberg de böyle düşünüyor olsa gerek ki bestecinin filme katkılarını şöyle dile getirmiş: “Emily bir deha. Ziggy’nin (Finn Wolfhard) sahnede olduğu zamanlar duyduğumuz müzik âdeta onun karakterinin bir manifestosu, Parçaların tonu sanki ucuz bir ekipmandan çıkıyor gibi duyuluyor. Evelyn’in (Jullianne Moore) müziği ise klasik, çünkü onun dinlediği ve duyduğu bu. Eğlenceli olan kısmıysa, bu müziklerin film boyunca birbirlerini tamamlamaları.”