Jenny Hval’den eylüle yeni bir albüm: “The Practice of Love”

Norveçli müzisyen ve yazar Jenny Hval, The Practice of Love adlı yeni bir albüm yayınlıyor. Sekiz şarkılık albümün teklisi “Ashes to Ashes”, albüme dair beklentileri epey yükseltmekte.

Vivian Wang, Félicia Atkinson ve Laura Jean Elgert ile ortak çalışmaların yer aldığı albüm Sacred Bones Records tarafından 13 Eylül 2019’da yayınlanacak. Bu sene Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivalinin küratörleri arasında yer alan Hval, yeni albümüyle ilgili şunları söylüyor: “Hepsi kulağa çok klişe geliyor, sanki tebrik kartında kullanılan ifadeler gibi. Ama benim için aşkın her zaman yabancılık hissiyle derin bir bağlantısı olmuştur. ‘Aşk’ teması büyük sanatçıların alanıdır ve ben onların yanında kendimi hep küçük bir karakter olarak gördüm; başka şeylerden bahseden bir ses gibi. Fakat son birkaç yıldır yabancılık hissine ve bu kırılgan duygunun nasıl aşkı, samimiyeti, empatiyi ve tutkuyu yansıtabileceğine odaklandım…”

Hval’e göre sanatçının 2016 albümü Blood Bitch’in tersine; rahatlığı ve sakinliğiyle The Practice of Love, 90’lı yılların unutulan trance single’larını andırıyor: “Büyümenin ne demek olduğuna, bireyin dünyayla ve kendisiyle olan ilişkisine ve samimiyetin ne anlama gelebileceğine dair derin bir bakış” olarak tanımlıyor albümü Hval. Ayrıca albümün spiritüel doğasına uygun olarak plakların her biri sekiz şarkı için sekiz adet tarot kartı içeriyor.

(Yazı: Cansu Çubukçu)