Jessie Buckley ve Bernard Butler, kalbimizin haritaladığı şarkılardan bahsediyor

Yolları tesadüfen kesişen eski Suede gitaristi Bernard Butler ve I’m Thinking of Ending Things, The Lost Daughter gibi yapımlardaki performanslarıyla parlayan Jessie Buckley’in 17 Haziran’da yayımlanması planlanan albümünden bir parça daha dinlemeye açıldı. 

Yeni tadımlık “Footnotes On The Map”te şair Robert McFarlane’den esintiler var. Bir basın açıklamasında, Aborjin öğretisinde insanların yakın çevrelerini şarkılarla haritalandırdıklarına dair bir inanç olduğundan; her adımın bir şarkıyla temsil edilmesi fikrini oldukça güçlü bulduğundan bahseden Buckley için McFarlene’in spiritüel bağlara dair açıklamaları ilham verici olmuş. 

İlk kez Later… with Jools Holland’daki canlı performansıyla dinlediğimiz “Footnotes On The Map”in sözlerindeki güçlü anlatı, Butler’ın dramatik vurgularıyla antik bir Yunan tragedyasına çeviriyor sahneyi. Ruhun, akan suyun üzerinde rüzgâr ve güneşle yıkandığı bir yolculuğu anlatan parça kırılgan bir şiirin etkisine benzer biçimde bedenin çatlaklarından sızıyor: “Yağmuru dinlemeliyiz / Yağmur tüm bu şarkıları biliyor / Kalbimizin haritaladığı.”

Yoldaki albüm For All Our Days That Tear The Heart, yaratıcılarının çevrelerinde nefes alan tarihten, sosyolojiden ve edebiyattan beslenerek ortaya çıkardığı bir iş. Hem Buckley hem de Butler’ın içine epey sinen kayıtların ardında daima keşfedilecek başka evrenler var. Birlikte yazdıkları ilk parça olan “The Eagle & The Dove” da feminist yazar Vita Sackville-West’in aynı adlı romanından esinle isimlendirilmişti ve akıllara Vita ile Woolf’un aşkını getiriyordu.

Yazı: Asena Büyük