Jodie Foster ve Benedict Cumberbatch’li “The Mauritanian”dan fragman

Başrollerde Jodie Foster ve Benedict Cumberbatch’in yer aldığı yeni Kevin Macdonald filmi The Mauritanian’dan merak kabartan bir fragman paylaşıldı.

Herhangi bir suçlama olmaksızın 2002-2016 yıllarında haksız yere tutuklu bulundurulan ve işkence gören Mohamedou Ould Slahi’nin hikâyesine dayanan The Mauritanian’ın tüyler ürpertici olduğu söyleniyor.

Film, Mohamedou Ould Slahi’nin 2015’te yayımlanan Guantánamo Günlüğü kitabına dayanıyor. Kendisi, Guantánamo’da tutukluyken anılarını yayımlayan ilk kişi. The Mauritanian’ın uyarlama senaryosu, M.B. Traven, Rory Haines, Sohrab Noshirvani üçlüsü tarafından kaleme alınmış.

Uğradığı haksızlıklardan ve işkencelerden kurtulmak için Nancy Hollander ve ortağı Teri Duncan ile görüşmeye başlayan Slahi’nin hikâyesinde, askerî savcı Colonel Stuart Couch’un yardımlarıyla kan donduran detaylar ve komplolar ortaya çıkmaya başlıyor. Jodie Foster’ı Nancy Hollander rolüyle, Cumberbatch’i de Stuart Couch rolüyle izleyeceğiz. Mohamedou Ould Salahi’yi ise Tahar Rahim canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda Zachary Levi, Saami Usmani ve Shailene Woodley de var.

Otoritelere göre film, ödül sezonunda iddialı yapımlardan biri olacak. Variety, filmin yaklaşan ödül törenlerinde En İyi Oyuncu kategorilerinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor örneğin.

Kevin Macdonald’ın filmografisinden notlar

Oscar ödüllü belgeseli One Day in September’da 1972 Münih Olimpiyatları’nda esir tutulan ve katledilen 11 İsrailli sporcunun hikâyesini anlatan Macdonald’ın filmografisinde 2018 tarihli Whitney Houston belgeseli Whitney ve Ugandalı diktatör Idi Amin’e odaklanan biyografik film The Last King of Scotland gibi yapımlar var. Gerçek olayları ve karakterleri ekrana taşımak konusundaki ustalığını defalarca kanıtlayan yönetmenin, böylesi ağır bir konuyu işlediği The Mauritanian da fazlasıyla merak uyandırıyor. Filmin 2021’de vizyonda olması planlanıyor.

Yazı: Betül Kamış

Yükleniyor...