Jóhann Jóhannsson imzalı uzun metraj “Last and First Men”den fragman

Onlarca filme çarpıcı müzikleriyle yeni boyutlar kazandıran İzlandalı besteci Jóhann Jóhannsson’un ölmeden önce çektiği film Last and First Men, 70. Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapacak.

Film, Jóhannsson’un çıktığı turnelerde çektiği görüntülerin bir araya getirildiği deneysel bir çalışma. Last and First Men ilhamını ise Olaf Stapledon’nın 1930 yılında yazdığı Last and First Men: A Story of the near and far future ve Hollandalı fotoğrafçı Jan Kempenaers’in Spomenik adlı kitabından alıyor. 70 dakika süren Last and First Men’in anlatıcısı ise ünlü İngiliz oyuncu Tilda Swinton. Filmin senaryosu ise Jóhannsson ve José Enrique Macián’a ait.

Jóhansson’un imzasını taşıyan film, ünlü bestecinin ilk ve tek uzun metraj filmi olarak 25 ve 26 Şubat günlerinde 70. Berlin Film Festivali’nde gösterilecek. En İyi Müzik dalında iki defa Oscar’a aday gösterilen Jóhannsson’un daha önce de End of Summer isimli bir kısa metraj belgeseli bulunuyordu. Jóhannsson’un müziğini bestelediği filmler arasında Sicario, The Theory of Everything, Arrival ve Prisoners gibi yakın dönemin beğenilen yapıtları var. Jóhannsson Jóhannsson, 2018 yılında, 48 yaşında hayata veda etmişti.

Yazı: Can Özsoy