Hollywood’da gündem bir kez daha Joker devam filmi

Artık bir janra evrildiği söylenebilecek süper kahraman filmleri / çizgi roman uyarlamaları içinde, son yılların eleştirel anlamda en büyük başarı yakalamış örneklerinden biri, hem 76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan hem de En İyi Film dâhil 11 dalda Oscar adaylığı elde eden Joker (2019) şüphesiz. 

Realist bir tona sahip sinema dilinde Martin Scorsese filmografisinden ciddi izler taşıyan, baş karakterini veya dünyasını ehlileştirmeye çabalamayan ve ödüllü bir Joaquin Phoenix performansı barındıran Joker; seyirci tarafından da çoğunlukla övgülerle karşılanmış, 18+ yaş sınırına rağmen dünya genelinde 1 milyar dolar hasılat barajını aşabilmiş ilk film olarak bir rekor kırmıştı. Kalabalıklar içinde yalnız bir hayat sürüp gittiği her yerde zorbalığa maruz kalan Arthur Fleck’in, gerçeklikten gitgide kopuşu ve başarısız bir komedyenden DC evreninin meşhur kötüsü Joker’e dönüşme sürecini izlemiştik filmde.

Yakalanan büyük başarının ardından üretim fabrikası Hollywood elbette şaşırtmadı; bir devam filmine dair fısıltılar hiç gecikmeden yükselmeye başladı. Yönetmen Todd Phillips şimdiye kadar net bir açıklama yapmaktan uzak durmuş olsa da Joaquin Phoenix’in bir röportajında “karakterin daha keşfedilebilecek alanları olduğunu düşündüğünü” söylemesi, açık kapı bırakılması olarak yorumlanmıştı. Son gelişmeler, gerçekten de bir devam filminin gayet olası olduğuna işaret ediyor.

Her ne kadar Joker gibi iyi eleştirilerle karşılanan çizgi roman uyarlamalarına imza atılmış olsa da genişletilmiş evreninde, Marvel sinematik evreninde olduğu gibi istikrarlı bir tablo ortaya sunmaktan uzak olan DC; projelerinde iyileştirme çalışmalarına uzundur devam ediyor. Bu gaye ile Warner Bros. ve DC Films’in yönetim kuruluna kimi isimler dâhil olurken, getirdiği yenilikçi yaklaşımla takdir toplayan Todd Phillips’in de danışman olarak evrenin başına getirilebileceğinden söz ediliyor. Puck News’in haberine göre bir Joker devam filmi için anlaşmaya da “oldukça yaklaşılmış” durumda.

Yeni bir Joker filmi gelir mi, gelirse ilkinin yaratacağı beklenti dalgasıyla nasıl baş eder henüz bilmiyoruz fakat Warner Bros. ve DC Films’in hummalı çalışmalarının nasıl sonuç vereceği büyük merak konusu.