Jon Hopkins'ten ''Immunity'' şarkılarına yeni bir bakış: ''Asleep Versions''

İngiliz prodüktör ve müzisyen Jon Hopkins’in kariyerinin zirvesine ulaştığı Immunity albümündeki şarkıları, meditatif biçimlere soktuğu yeni EP’si Asleep Versions, vaat ettiği yoğunluk hissini dinleyicisine doğrudan verebiliyor.

Jon Hopkins – Asleep Versions (Domino)

Immunity ile saatler geçirmiş, danslar etmiş biriyseniz Asleep Versions sizin için olduğundan daha keyifli bir deneyim olabilir. Zira Hopkins’in kendi parçalarını alıp başka biçime sokma şekli gerçekten büyük bir ustalık taşıyor. EP, müziğin türlerle ya da sabit fikirlerle sıkıştırılmasının ne denli yanlış olduğunu ispat etmek için de ayakları yere basan bir örnek.

Asleep Versions EP’si için Nobrow Press ekibinden Robert Hunter’ın ”The New Ghost” isimli kısa çizgi romanından görüntüler eşliğinde hazırlanmış tanıtım klibi.

Meditatif kelimesi albümü dinlemeden önce kulağa biraz tehlikeli geliyor aslında. Efektlerle birlikte uzayıp dakikalara yayılan sesler üstüne dizilen çeşitli ritmik düzenlemelerin ilginç bir tını yakaladığını keşfeden herkes meditatif bir müzik yaptığını iddia ediyor ve blog’larda, dergilerde gördüğümüz birçok ambient müzisyeninin aslında içi boş işlerine denk geliyoruz. Asleep Versions, bu anlamda kesinlikle tatmin edici bir çalışma.Siz kendinizi hazır hissetmeseniz de içsel bir yolculuğa çıkmanıza sebep oluyor aslında. EP’nin açılış şarkısı ‘’Immunity’’de olduğu gibi, şarkılar çok biçim değiştirmese de sonuna geldiğinizde uzun bir yolculuğu geride bıraktığınızı hissedebiliyorsunuz.

Özellikle ilk iki şarkıda Hopkins’in şarkıların orijinal hallerinde yer alan vokallere yaptığı müdahaleler, parçaların en karakteristik yanları olarak dikkat çekiyor. Alyapıların üzerine hiç yabancılık hissi olmadan yayılan vokaller, Hopkins’in iyi yaptığı tek şey değil. Dinleyicisine hissettirmek istediği ağırlığı dört şarkılık yolculuk boyunca bir an olsun sallandırmıyor Hopkins. Tempo ve enerji değişiklikleri olsa da, ağırlık EP’nin son sesine kadar baki kalıyor. Bu da dinleyicinin EP’yi sadece dinlemesinden fazlasını yaşayabilme olanağı sunuyor.

Asleep Versions’taki şarkılar –özellikle son iki şarkı- tek tek dinlediğinize sizi fazla etkilemeyebilir. Ama EP’nin akışıyla birlikte gerçekten harika bir dörtlü halini alıyor bu şarkılar. Bilhassa kapanış şarkısı ‘’Open Eye Signal’’ın bu EP’deki versiyonu, sindirmesi kolay bir şarkı değil. Fakat EP’nin akışı sizi bu 11 dakikalık ağır mı ağır finale öyle güzel hazırlıyor ki, şarkı o an tam olarak duymak istediğiniz şey haline geliyor. Duyduğunuz her sesten etkilensenizde bu bütünlüğün sizi etkilemesiyle sesleri birbirinden ayırmamaya özen gösteriyorsunuz.

Kısaca Asleep Versions, özellikle Immunity albümüne aşina olanların kulak kabartması gereken bir çalışma. Yataktan çıkmamaya karar verdiğiniz günlerde de nefis bir eşlikçi!

Jon-Hopkins-Asleep-Versions

+ Elektronik müziğin çeşitli alt türlerinde yüzmeyi seven Jon Hopkins, yine ustaca bir çalışmaya imza atmış.
– Albüm tek bir duygu yoğunluğu üzerine inşa edilmiş. Maalesef bir kez dinledikten sonra hemen geri dönmek istemeyebilirsiniz.,

Yazı: Cem Kayıran