Jónsi - A.G. Cook ortaklığından bir şarkı daha

Sigur Rós’un kurucu üyelerinden Jónsi, son solo albümüShiverın üstünden henüz aylar geçmişken bir yeni şarkı daha yayımladı. 

Müzisyenin son albümünde de birlikte çalıştığı; Tommy Cash, Charli XCX gibileriyle yaptığı ortaklıklarla da tanınan İngiliz müzisyen A.G. Cook’la bir kez daha güçlerini birleşitirdiği şarkının adı “Mold”. Bu tekli, müzikal açıdan Shiver’la benzer bir doğrultuda ilerlese de elektronik katmanların biraz daha ön plana çıktığı fark ediliyor.

2020’yi verimli geçiren A.G. Cook, yıla 7GveAppleisimli iki albüm sığdırmıştı.

Sigur Rós’un büyüleyici konser albümü

Sigur Rós ise 2020’nin son ayında dinleyicilerinin geride kalan yıllarda asla ulaşamayacağına ikna olduğu Odin’s Raven Magic isimli konser albümünü bir sürpriz olarak yayımladı. 2002’de Reykjavik Arts Festival’in ön ayak olmasıyla oluşan proje, ortaçağ İskandinav edebiyatından ilham alıyor. 

Odin’s Raven Magic, 14. yüzyılda Edda geleneğiyle yaratılmış bir şiir. İskandinav mitolojisinin en büyük tanrısı Odin’in dünyadan bilgi toplamak üzere görevlendirdiği iki kuzgunu etrafında şekilleniyor. İlk kez 2002’de sahnelenen performans İzlanda’nın önde gelen bestecileri Hilmar Örn Hilmarsson ve Steindór Andersen ile yapılmış bir iş birliği. Grup sonraki yıllarda birkaç kez daha bu kompozisyonu sahnelese de kayıtlarına dijital ya da fizikî ortamda ulaşılamıyordu.

Yazı: Ant Arın Şermet


Yükleniyor...