Josh Freese’in aklını kaybetmemek için yazdığı şarkılar

Punk rock’tan pop’a, heavy metal’den new wave’e çalmadığı janr kalmayan, dünyanın en üretken davulcularından Josh Freese’den solo albüm haberleri var.

Stüdyo seansları ve turnelerde The Vandals, Devo, A Perfect Circle, Nine Inch Nails, Paramore, The Offspring, Sting, Guns N’ Roses ve daha yüzlercesine eşlik eden Freese 12 yaşında Disneyland’de sahneye çıktığı günden beri davuldan elini ayağını çekmiyor. Çok yönlülüğü bir dizi türe yayılan davulcunun müzikal dünyası, oyunlara duyduğu hayranlık ve bu deneyimi yaratma motivasyonuyla şekilleniyor. 

1997’de Guns N’ Roses’da Matt Sorum’un yerini aldığında Axl Rose ile “Chinese Democracy” şarkısını yazıyor. 2000’de GNR’dan ayrıldığında hiç ara vermeden Tool solisti Maynard James Keenan’la A Perfect Circle’a atılıyor. The Offspring’in Splinter albümünde çalıyor ve 2009 yazında Blink-182 ile turnede görülüyor. The Vandals ve Devo’nun sabit üyesiyken Sting ile de performanslar sergiliyor. Ve durmak bilmiyor. Bir şarkıya ihtiyacı neyse onu veren bir davulcu olarak anılıyor. Tüm enstrümanlarla iletişim kuran partisyonları da bunun bir parçası muhtemelen.

Freese kısa süre önce Hans Zimmer’in Man Of Steel‘inin müzikleri için Matt Chamberlain, Jim Keltner ve Danny Carey’nin de aralarında bulunduğu bir dizi davulcuyla çalışmıştı. Ne kadro ama!

Freese’den vokaller, gitarlar, klavyeler, bas ve tabii ki davullar…

2000’deki The Notorious One Man Orgy albümünde hemen hemen her şeyi o icra etmişti. Şimdi de yeni bir solo kayıtla karşımızda. Just A Minute Vol.1, 29 Ekim’de Stone Gossard (Pearl Jam) ve Regan Hagar’ın (Malfunkshun, Brad, Satchel) sahibi olduğu Loosegroove Records aracılığıyla yayımlanacak. Just A Minute serisinin ikinci halkası da önümüzdeki aylarda yayımlanacak.

Freese’in geçen yıl karantinanın başlarında kaydetmeye başlamış olduğu Just A Minute, Vol. 1, pandemi sırasında sosyal medyada yayımlanan Quickies adlı program için yazıp kaydettiği 20 adet birer dakikalık şarkı içeriyor. 

Kayıtların oldukça doğal bir şekilde ortaya çıktığı çünkü en başında onları satmak gibi bir planı olmadığından da bahsediyor. Gayet sıradan bir şey olarak sadece kendisini eğlendirmek ve birkaç dakikalık videolar çekebilmek için gelişigüzel şekillerde ortaya çıkmışlar. Bunun geçen yıl içinde aklını kaybetmemek için zaten yapmak zorunda olduğu bir şey olduğundan dem vuruyor.

Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins’in başrolde olduğu bir videoyla birlikte 2020 yazında paylaştığı “Heavy Metal Car Collection” ve “The Dwarves And The Queens”, albümden dinlediğimiz ilk tekliler.

Albümdeki “Foaming Meats” adlı parçada, A Perfect Circle’da birlikte çalıştığı Maynard James Keenan var. Josh, “Hey Maynard, telefonuma sesli mesaj gönder ve ben de onu bir şeye ekleyeyim” demiş ve bu “hızlı düet”i yapmışlar.

Just A Minute, Vol. 1 şarkı listesi:

A yüzü

1. Aint Nuthin Funny Bout 2020
2. Where I Have To Go
3. The Dwarves and The Queens
4. Can’t Get Married, Can’t Get Buried
5. Baby’s First Beard
6. I Might Fix It
7. Headlock Headlock Nicolas Cage
8. The Ghost Of Hardy Fox
9. Disneyland Is Closed
10. Foaming Meats

B yüzü

1. Heavy Metal Car Collection
2. Wanda Is White
3. 2020 Blues
4. Get Help
5. Margot Robbie
6. I Took You To The Fair, Didn’t I Ruf
7. Your Body Is A Nightmare
8. Learning To Like It
9. Mom Buns
10. Lock Down

Yazı: Seda Karakaş 

Yükleniyor...