Ve Tool şarkısı “Fear Inoculum” yayında

10.000 Days isimli son albümün üzerinden 13 yıl geçti ve Tool nihayet yeni bir albüm yayınlıyor. İkonik progresif rock grubu, 30 Ağustos’ta yayınlanacak albüme ismini veren “Fear Inoculum”u paylaştı.

Uzun yıllar süren direnişinin ardından, 2 Ağustos’ta streaming servislerinde diskografisini paylaşan Tool’un solisti Maynard James Keenan, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Laser disc’lere güvendiğimiz rüyanın sonuna geldik. Sizin de bayılacağını düşündüğümüz yeni bir teknoloji var: streaming” cümlelerini kurmuştu.

“Descending” ve “Invincible” isimli iki yeni şarkıyı bu seneki turnesinin her konserinde çalan grup, albümden yayınlanan ilk resmî tekli olarak başka bir şarkıyı seçti. Tool’un merakla beklediğimiz beşinci stüdyo albümünden paylaşılan ilk şarkı olan “Fear Inoculum” hemen aşağıda.

Gönlümüzde özel yere sahip birçok grubun uzun yıllar sonra hayal kırıklığı yaratan dönüşlerine tanıklık ediyoruz. Tool’un dönüşünün bu denli gecikmesi ve süreçte yaşananlardan sonra dinleyeceğimiz albümle ilgili nasıl bir beklentiye girmek gerektiğini kestirmek güç. Ama Esquire yazarı Nick Youssef’in Tool’a yaptığı “Bu albümü yayınlamayın” çağrısına katılacak kadar da gözümüzü karartmadığımız aşikâr.