A’dan Z’ye: Maynard James Keenan

Solist Maynard James Keenan büyük haberlerle döndü. On dört yıllık aranın ardından gelen A Perfect Circle albümü  Eat The Elephant  için gün sayarken artık resmen bir şaka konusu haline gelen yeni Tool albümü de ufukta göründü. Onlarca yıllık bekleyiş nihayet sonlanmak üzere anlayacağınız!

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Özgü Aydar

A Perfect Union of Contrary Things
Maynard James Keenan’ın 30 yıllık arkadaşı Sarah Jensen eşliğinde kaleme aldığı otobiyografisi. 2016 yılında yayımlanan  A Perfect Union of Contrary Things ,  Keenan’ın müziğinden hayat görüşüne, kendisini şekillendiren ilham kaynakları ve yaşanmışlıkları masaya yatırıyor. Tool’la dirsek temasında olan ünlü sanatçı Alex Grey’in önsözünü yazdığı kitapta daha önce hiçbir yerde paylaşılmamış fotoğraflar da yer alıyor.

maynard_b


Bill Hicks
32 yaşında hayatını kaybeden komedyen Bill Hicks, başta Maynard James Keenan olmak üzere tüm Tool üyeleri için bir ikondu. Birçok röportajlarında Hicks’in söylemlerinin grubun düşünce yapısıyla aynı doğrultuda olduğunu dile getiren ekip, 1993 yılındaki turnelerinin çeşitli konserlerinde Bill Hicks’i konserlerin açılışında konuşma yapmak üzere davet etmişti. En ünlü albümlerinden  Ænima ’yı Hicks’e adayan Tool, albümün kitapçığında da komedyeni bir doktor olarak gördüğümüz bir çizime yer vermişti. Albümün en çarpıcı şarkılarından “Third Eye”ve “Ænema”da da çeşitli göndermeler ve ses kayıtlarıyla Hicks’e saygı duruşunda bulunuluyor.

Charles Manson
1999 yılının mayıs ayında yayınlanan Pop Smear dergisinin kapağında Maynard James Keenan’ın Charles Manson kılığında çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyordu. Fotoğraf, derginin bu sayısına özel olarak hazırlanan ve Charles Manson ve müridleri tarafından katledilen Sharon Tate’in hikâyesini anlatan  These Children That Come at You with Knives  isimli dosya için çekilen fotoğraflardan biri. Bir tür çizgi roman olarak kurgulanan dosyada Keenan’ın Charles Manson tiplemesinin yanı sıra başka kişiler de söz konusu hikâyenin diğer karakterlerini canlandırıyordu.

Disgustipated
Undertow’un bonus track’i olan “Disgustpiated”, albümün CD baskısında 69. şarkı olarak yer alıyordu. Hipnotik ve aynı zamanda salaş yapısıyla albümün kalanından ayrılan ve Keenan’ın kalabalıklara seslenen bir peder olarak başladığı şarkı, sıra dışı ses kayıtlarıyla devam ediyor .  Bunlar arasında neredeyse şarkının tamamına eşlik eden cırcırböcekleri ve Keenan’ın ev sahibinin telefona bıraktığı sesli mesaj mevcut.

Eat the Elephant
20 Nisan’da yayınlanacak yeni A Perfect Circle albümü. Grubun diskografisinin tam 14 yıllık aranın ardından yayınlanan dördüncü albümü olan  Eat the Elephant,  daha önce LCD Soundsystem, Oasis, Primal Scream gibi isimlerle çalışmış Dave Sardy prodüktörlüğünde kaydedildi. Albümde yer alacak çeşitli şarkılar, geçtiğimiz yıl itibariyle grubun konserlerinde birer birer yerini almaya başladı. Ekim ayında ilk single “The Doomed” klibiyle birlikte yayınlandıktan sonra da “Disillusioned” ve “Talk Talk” single’larıyla albümden ilk ipuçları paylaşıldı. Keenan – Howerdel – Iha üçlüsünün bu kez yanlarında davulda Jeff Friedl ve basta Matt McJunkins eşliğinde kaydettiği albüm, Keenan’ı ilginç bir makyajla gördüğümüz kapak tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Fibonacci
Loudwire dergisi tarafından 21. yüzyılın en iyi metal şarkısı olarak seçilen “Lateralus”, Tool’un hemen hemen her şarkısında olduğu gibi ilginç bir matematiksel kurgu üzerine inşa edilmiş bir şarkı. Keenan, şarkıda sıklıkla değişen ritmik ölçüler üzerine şarkı sözlerini ismini aynı isimli İtalyan matematikçiden alan ve doğada birçok farklı yerde görülebilen Fibonacci serisine hece hece yerleşecek şekilde yazmış. Birçok Tool hayranı bu bilgiyle ilgili sıra dışı teoriler ortaya atsa da Keenan geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda sözleri Fibonacci serisi üzerine yazmanın çok iyi bir fikir olmadığını düşündüğünü dile getirdi.

maynard_g

Güreş
Hayatının her döneminde farklı spor dallarına ilgi duyan Keenan, lise yıllarında okulunun güreş takımının bir parçasıydı. Maynard James Keenan, Michigan eyaletinin Scottville şehrindeki Mason County Central High School’da güreş yaparken koçlarından biri de babası Michael Loren Keenan’dı. Puscifer albümü  Money Shot’ tan yayınlanan kliplerde de güreşle ilgili detaylar yer alıyor. Örneğin “The Remedy” klibinde emekli bir Lucha Libre güreşçisini takip ediyoruz.

H.
Tool’un 1997 çıkışlı albümü  Ænima ’dan yayınlanan ikinci single. Şarkı için ilk başlarda “Half Empty” ismi kullanılsa da albüm tamamlanmadan önce yalnızca “H.” ismi tercih edilmiş. Maynard James Keenan’ın 1995 yılında doğan oğlu Devo’nun göbek adının da H. olduğunu (evet, herhangi bir ismin kısaltması değil) belirtmekte fayda var. Albüm yayınlanmadan önce Philedelphia’da gerçekleşen bir Tool konserinde, Keenan şarkıdan önce şu anonsu yapıyor:

“Aranızda şu Warner Bros. çizgi filmlerinden izleyen var mı? Bazen o filmlerde karar vermekte zorluk yaşayan birileri oluyor ve bir omzunda melek diğer omzunda da bir şeytan beliriyor. Fazlasıyla bariz bir durum, değil mi? Genellikle melekler iyi tavsiyeler vermeye, şeytanlar da onu kötü duruma düşürmeye çalışıyor. Her zaman bu kadar basit olmuyor ne yazık ki. Çoğunlukla bunlar gerçek melekler ve şeytanlar olmuyor. Onlar sadece sana tavsiye veren, senin için en iyisini düşünen ama gerçekten neler olduğunu anlayamayan arkadaşlar. Yani her koşulda iş sende bitiyor. Kendi kararını kendin vermek zorundasın. Bu şarkının ismi H.”

Imagine
A Perfect Circle’ın 2004 yılında yayınladığı  eMOTIVe  albümü, grubun iki yeni bestesinin yanı sıra savaş karşıtı on cover parçadan oluşuyordu. Marvin Gaye’in “What’s Going On?”u, Devo’nun “Freedom of Choice”u ve Joni Mitchell’ın “Fiddle and Drum”ının yanı sıra albümde John Lennon’ın “Imagine” şarkısı da grubun etkileyici ve özgün yorumuyla yer alıyordu. A Perfect Circle’ın son dönem konserlerinde sahneye çıkış şarkısı olarak da seçtiği “Imagine”; savaşlardan, defilelerden, reklam filmlerinden ve dünyanın dört bir yanından protestolardan görüntülerin harmanlandığı klibiyle de grubun bu şarkıyı neden yeniden yorumladığını net bir şekilde iletiyor.

Jiu-jitsu
Brezilya orijinli dövüş sanatı  jiu-jitsu , Keenan’a göre kişinin kendini anlaması ve kişisel gelişimi için fazlasıyla önem taşıyor. Söz konusu dövüş sanatını Legends of MMA Hall of Fame üyesi Brezilaylı sporcu Rickson Gracie’den öğrenen Keenan’ın bu alana ilgi duymasını sağlayan da Primus davulcusu Tim Alexander olmuş. Keenan’ın jiu-jitsu yeteneklerini görmek için  Revolver Mag ’in özel röportajına göz atmanız tavsiye olunur!

maynard_k

Kostüm
Maynard James Keenan için parçası olduğu grupların sahne performansları, işitsel olduğu kadar görselliğiyle de önem arz ediyor. Tool, A Perfect Circle ve Puscifer’la verdiği hemen her konserde farklı bir kostüm ya da tiplemeyle kendisini görebilirsiniz. Bugüne kadar pilot, peder, polis, Noel baba gibi farklı kostümlerle sahneye çıkan Keenan’ın, A Perfect Circle konserlerinde uzun ve düğümlü bir peruk taktığını da buraya not düşelim.

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:62’ye ulaşabilirsiniz.