Josh Klinghoffer’ın Big Thief cover’ı

Eski Red Hot Chili Peppers gitaristi Josh Klinghoffer, COVID-19 karantinası boyunca yeni coverlar yapmakla meşgul. Müzisyen, Tom Waits, Randy Newman ve Big Star gibi isimlerin şarkılarını da yeniden yorumlamıştı. Müzisyenin son cover’ı ise Big Thief’ın 2019 çıkışlı albümüne ismini veren “Not” şarkısı. 

Josh Klinghoffer, videolarında dizlerinin üzerine çökmüş bir şekilde akustik gitarıyla şarkıyı yeniden yorumluyor. Çatı katına benzeyen bir yerde çekilmiş olan videonun Klinghoffer’ın solo projesi Pluralone mahlasıyla paylaşıldığını da belirtelim. 

Geride bıraktığımız 5-6 ay, Josh Klinghoffer için pek de kolay geçmemişti. 2019 sonunda John Frusciante’nin dönüşüyle Red Hot Chili Peppers’tan ayrılmak zorunda kalan müzisyenin, Pearl Jam’den önce çalacağı turne de COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Klinghoffer, coverlamak için bu şarkıyı tercih etme sebebi olarak Big Thief grubuna duyduğu sevgiyi gösteriyor. Big Thief’i ilk kez bir arkadaşı aracılığı ile dinleyen Klinghoffer, grubun şarkılarını duyduğu anda çok heyecanlandığını ve yeni bir grup için neredeyse 20 yıldır böyle bir sevgi hissetmediğini ifade ediyor: “Bu şarkıyı çok seviyorum (Duyduğuma göre Obama da seviyormuş!), grubu çok seviyorum, beni grupla tanıştırmasının yanı sıra pek çok başka sebepten dolayı arkadaşımı da çok seviyorum.” 

Yazı: Can Özsoy