"Judas and the Black Messiah" ile tarihî ihanetin perde arkasına bakış

Black Panther Party’ye mensup bir aktivist ve devrimci sosyalistti Fred Hampton. 21 yıllık ömründe hem partinin Illinois bölüm başkanlığını hem de ulusal başkan yardımcılığını üstlendi. Ancak işlediği küçük bir suç sebebiyle FBI tarafından muhbirliğe zorlanan, partideki sağ kolu William O’Neal’ın ihaneti; genç yaşta hayatını kaybetmesine neden olacaktı. “Kurtarıcıyı öldürebilirsiniz ancak kurtuluşu öldüremezsiniz” diye haykıran Hampton’ın mirası bugün bile aramızda, siyah devrimi hakkındaki sözleri hâlâ yankılanıyor. Belki her zamankinden bile yüksek bir sesle…

İçinde bulunduğumuz politik atmosfere yakışan, vakitli bir filme benzeyen Judas and the Black Messiah, ilk fragmanıyla kendini göstermiş. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu meşhur ihaneti İsa ve Yahuda’nın öyküsüne ithafta bulunarak anlatmakta film. Polis vahşetinin had safhada olduğu 1968’e gidiyor; bir nesle ayaklanıp baskılara boyun eğmemesi için ilham veren, dolayısıyla kısa zamanda ABD hükümetinin hedefi hâline gelen Hampton ile tanışıyoruz. Kendisine, son yılların öne çıkan aktörlerinden Daniel Kaluuya hayat vermekte. Get Out’taki rol arkadaşı, bir başka genç yetenek Lakeith Stanfield’ı ise William O’Neal suretinde izliyoruz. Ödül sezonunda adlarının geçme ihtimali oldukça yüksek.

Hampton’ın oğlu Fred Hampton Jr., uzun diyaloglar sonucu çıkardıkları filmden oldukça memnun. “Bırakılan miras, hayatınızdan daha önemlidir” diyor ve Judas and the Black Messiah‘a yaklaşımını şöyle açıklıyor: “Rol modellerinden mahrum bırakılmış birçok insanın, amaca uygun bu bilgileri elde etmesi dengeleyici bir eylem. Onlar rol modelleri değil, gerçek modellerdi; sahip oldukları etkiyle, toplumun içinden geldiler.”

Projenin arkasındaki isim ise oldukça tanıdık: Black Panther ve Creed’den hatırlanabilecek yönetmen Ryan Coogler, bu sefer yapımcı koltuğunda. Yönetmenliği ise kısa film çalışmalarıyla Sundance’de dikkat çeken, daha çok televizyona yaptığı işlerle tanınan Shaka King’e emanet etmiş. Filmin vizyon tarihi belirsizliğini koruyor; ancak Warner Bros., “sadece sinemalarda” ibaresinin altını özellikle çiziyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer