93. Akademi Ödülleri: Kimler ödüle yakın?

Sayısız filmi ve töreni ardımızda bıraktığımız uzun bir ödül sezonunun ardından, neredeyse mayıs ayına gireceğimiz şu günlerde, 93. Akademi Ödülleri ile nihayet 2020 sinema yılını kapatıyoruz. 25 Nisan’ı 26’sına bağlayan gece düzenlenecek törende cevabını öğrenmeyi umduğumuz sorulardan birkaçı şu şekilde: “En İyi Film’de Nomadland’i ekarte edebilecek bir aday çıkar mı?”, “En İyi Kadın Oyuncu’daki kaotik yarışın sonucu ne olur?”, “Gecenin en unutulmaz konuşması kimden gelecek?” ve “Pandemiye rağmen fiziksel şartlarda düzenlenecek etkinlik, kazasız belasız atlatılabilecek mi?”

Malum; sosyal medya hesapları, sinema forumları ve ödül tahmin siteleri “Kimler kazanır?” listeleriyle dolup taşmakta. Her sene olduğu gibi kimi sürpriz sonuç göreceğimiz aşikâr elbette; yine de hemen her kategoride öne çıkan, yarışta favori konumda olduğu söylenen adaylar mevcut. Ödüle uzanmaya yakın olanlara bir göz atalım, geçtiğimiz sinema senesini anarken, kendi favorilerimizi de belirtelim istedik.

Adaylarının çoğunu izleme fırsatı bulamadığımız En İyi Kısa Film, En İyi Kısa Animasyon ve En İyi Kısa Belgesel kategorileri için fikirlerimizi kendimize sakladık.

Chloé Zhao ve Frances McDormand

FİLM, YÖNETMEN, SENARYO

En kallavi kategorimiz olan En İyi Film’de kimi zaman iki, hatta üç başlı yarışlara şahit olabiliyoruz. Şöyle bir hafızaları tazeleyip 2016’ya döndüğümüzde, The Revenant ile Spotlight arasındaki rekabetin son dakikaya kadarki belirsizliği anımsanabilir örneğin. Bu senenin favori konumunda bulunan yapımı, ayak seslerini henüz eylül ayında, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzandığında duyurmuştu: meslek ve eleştirmen birlikleri de dâhil olmak üzere, sezondaki her durakta ödülleri süpüren Nomadland. Oscar cephesinde de rakipsiz olduğunu düşünüyoruz; ama ben illa bir alternatif arıyorum diyenlerdenseniz, The Trial of the Chicago 7 ve Minari’den gözleri ayırmamakta fayda var.

Filmin bol katmanlı duygu dünyasının mimarı, bir süredir Amerikan bağımsız sinemasının en konuşulan isimlerinden olan Chloé Zhao da elbette En İyi Yönetmen kategorisinin olası galibi. Kathryn Bigelow’un ardından bu ödülü kazanmış ikinci kadın sinemacı olacak, öyle ki Nomadland’in En İyi Film ödülünü kazanamadığı bir anlatıda bile, kendisinin bu dalı kaybetmesi pek ihtimal dâhilinde görünmüyor. Uyarlama Senaryo kategorisinde ise eli o kadar güçlü değil Zhao’nun. Tahminlerde The Father’ın yazar ve yönetmeni, bol ödüllü oyunlarıyla tiyatro sahnelerinde ün edinmiş Florian Zeller’ın ismi zikrediliyor.

En İyi Özgün Senaryo’da oklar Promising Young Woman’ı ve yılın en iyi çıkışlarından birini gerçekleştiren yaratıcısı Emerald Fennell’ı işaret etmekte. Aaron Sorkin sevdalarına yenik düşüp The Trial of the Chicago 7 derler mi? Belki.

The Trial of the Chicago 7
EN İYİ FİLM

Yarışın favorisi: Nomadland
Bant Mag.’ın favorisi: Kalpler Nomadland ve Sound of Metal için atıyor. Ayrıca Mank ile Minari’nin yıl sonu listemizdeki varlığını hatırlatalım, Judas and the Black Messiah’nın fişek gibi bir iş olduğunu da belirtelim.

EN İYİ YÖNETMEN

Yarışın favorisi: Chloé Zhao (Nomadland)
Bant Mag.’ın favorisi: 2020’yi Chloé Zhao’dan daha iyi geçiren birileri var mı?

Promising Young Woman
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

Yarışın favorisi: Promising Young Woman
Bant Mag.’ın favorisi: Sound of Metal dolayısıyla Darius Marder’ı bir köşeye not ettik.

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Yarışın favorisi: The Father ve Nomadland
Bant Mag.’ın favorisi: The Father’ın metni yürekleri dağlamaya yetti.

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

OYUNCULUK KATEGORİLERİ

Fırtınaların koptuğu, kaosun hüküm sürdüğü, son yılların kazananı en meçhul kategorisi olan En İyi Kadın Oyuncu ile başlayalım. Geçtiğimiz sene kadın oyunculardan unutulmaz performanslar izlediğimiz kesin, buradaki her adayın elinin oldukça güçlü olduğu da. Normal şartlarda Altın Küre, SAG, BAFTA, Critics’ Choice gibi çeşitli yol göstericileri baz alır ve heykele kimin uzanacağına dair fikir birliğine varırdık. Bu yıl ne olduysa oldu ve bahsi geçen dört durağın dördü de, farklı bir oyuncuyu ödüllendirmeye karar verdi. Andra Day’in oluşturduğu momentumun çok güçlü olmadığını kabullenir, Frances McDormand’ın hâlihazırda iki Oscar kazandığını hesaba katarsak; sezonun en çok kampanya yapan ismi Carey Mulligan ve en sağlam istatistiklere sahip SAG’in galibi Viola Davis, bir tık öne çıkıyor sanki. Elbette bu senaryo da birer varsayımdan ibaret.

Bu kategori kadar olmasa da belirsizliğini koruyan bir başka yarışın varlığı ise En İyi Erkek Oyuncu’da. Geçtiğimiz sene yaşamını yitiren Chadwick Boseman, kariyerinin son ve en iyi performansının yer aldığı Ma Rainey’s Black Bottom ile majör törenlerin çoğunda ödüle layık görülmüştü. The Father’ı izlemiş herkesin takdirini toplayan Anthony Hopkins’in BAFTA’ca ödüllendirmesi ve Bağımsız Ruh Ödülleri’nde zarftan Riz Ahmed’in adının çıkmış olması, Boseman’ın elinin sanıldığı kadar güçlü olmayabileceği yönünde soru işaretlerine zemin hazırladı. Kendisi hâlâ favori konumunda tabii, fakat Hopkins’in ikinci Oscar’ını kazanması da kimselere sürpriz olmayacaktır.

Neyse ki oyunculuk kanadındaki diğer dallar hakkında daha net konuşabiliyoruz. Uzunca bir süre favorinin kim olduğu kestirilemeyen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’nun galibi, son haftalardaki peş peşe zaferleriyle öne çıkan Youn Yuh-jung (Minari) gibi. Sezonu Judas and the Black Messiah’daki oyunuyla domine eden Daniel Kaluuya’ya ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’da bir alternatif bulmak imkânsız. Peki gerçekten filmin yardımcı oyuncusu muydu derseniz, işte o konu tartışmaya açık.

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
EN İYİ KADIN OYUNCU

Yarışın favorisi: Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) dışındaki tüm adaylar.
Bant Mag.’ın favorisi: Ortadan ikiye böldüğümüz ödülümüzü Viola Davis (Ma Rainey’s Black) ile Frances McDormand’a (Nomadland) paylaştırdık.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Yarışın favorisi: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Bant Mag.’ın favorisi: Riz Ahmed (Sound of Metal) bir gün o Oscar’ı alacak. Steven Yeun’a (Minari) olan sempatimizi de gizlemeyelim.

Youn Yuh-jung (Minari)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Yarışın favorisi: Youn Yuh-jung (Minari)
Bant Mag.’ın favorisi: Alkışlar Youn Yuh-jung ve Maria Bakalova’ya (Borat Subsequent Moviefilm). Olivia Colman’ın (The Father) yeri ayrı zaten.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Yarışın favorisi: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Bant Mag.’ın favorisi: Daniel Kaluuya için bayrakları astık. Yalnız ne güzel bir beşli olmuş öyle.

Another Round

ULUSLARARASI FİLM, ANİMASYON, BELGESEL

Pixar geçtiğimiz sene duygu yoğunluğu yüksek, tutkunun kökeni ve anlamı üzerine kafa yoran, müzikal anları güçlü bir yapımla karşımıza çıktı: Soul. Animasyon dalındaki alternatifsiz konumunun farkındayız tabii, fakat oldu da zarftan Wolfwalkers’ın adı çıktı, ona da itirazımız yok.

Seyir zevki yüksek bir arayış (ve kaybediş) öyküsü olarak betimlenebilecek Another Round, yönetmeni Thomas Vinterberg ve başrol oyuncu Mads Mikkelsen’in uluslararası arenadaki popülerliğinin de katkılarıyla, geçtiğimiz yılın en konuşulan yapımları arasındaydı. Akademi üyeleri de filmin cazibesine karşı koyamamış olmalı ki, Vinterberg’ü En İyi Yönetmen dalına sızdırarak, Another Round sevdalarının sinyallerini verdiler. Yine de Uluslararası Film’in sürprizlere alan tanıyan bir kategori olduğunu hatırlatmakta fayda var, dolayısıyla kesin konuşmuyoruz.

Belgesel sinema adına oldukça nitelikli bir sene olan 2020’nin bize bağışladığı yapımlardan Time, Collective ve My Octopus Teacher’ın bu dalda önü açık. Ödül karnesi üzerinden bir tahmin yürütmek mantıklı, dolayısıyla muhtemel zafer My Octopus Teacher’ın.

My Octopus Teacher
EN İYİ ULUSLARARASI FİLM

Yarışın favorisi: Another Round
Bant Mag.’ın favorisi: Another Round’u biz de pek sevdik.

EN İYİ ANİMASYON

Yarışın favorisi: Soul
Bant Mag.’ın favorisi: Henüz izlemediyseniz hem Soul hem de Wolfwalkers şiddetle tavsiye.

EN İYİ BELGESEL

Yarışın favorisi: My Octopus Teacher
Bant Mag.’ın favorisi: Collective ve Time oldukça sarsıcı seyir tecrübeleriydi.

Tenet

TEKNİK KATEGORİLER

Derin bir soluk alıp teknik kategorilere de kısa kısa temas edelim. En İyi Kurgu cephesinde durumlar kaotik; kimin heykelle buluşacağını öngörmek güç olsa da, iki yapımın adı fazlaca zikrediliyor: The Trial of the Chicago 7 ile Sound of Metal. Nomadland’deki olağanüstü sinematografi çalışması, Joshua James Richards’ı En İyi Görüntü Yönetimi ödülüyle buluşturacaktır. Ma Rainey’s Black Bottom hem kostüm, hem de saç/makyaj dallarının favorisi. Mank’in tek garanti Oscar’ı ise, En İyi Prodüksiyon Tasarımı’ndan.

Gişe filmlerinin birer birer ertelendiği bir senede görece mütevazı bir aday listesi görmekteyiz En İyi Görsel Efekt’te. Tenet rakipsiz gibi dursa da, The Midnight Sky son dakikaya kadar nefesini ensesinde hissettirecek. En İyi Özgün Müzik’te Soul’a alternatif aramak, çok da manalı bir çaba olmayacaktır. En İyi Özgün Şarkı’da ise tahminler One Night in Miami’den Speak Now’ı işaret etmekte. Mevzu ses olunca tasarımı, kurgusu ve miksajıyla alkış toplayan Sound of Metal’ın iddiası büyük.

Sound of Metal
EN İYİ KURGU

Yarışın favorisi: The Trial of the Chicago 7 ve Sound of Metal
Bant Mag.’ın favorisi: Bizim için Sound of Metal’ın kurgusu bir adım öne çıkmakta.

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Yarışın favorisi: Nomadland
Bant Mag.’ın favorisi: Ekran görüntüsü alıp duvar kağıdı yapmalık sinematografisiyle Nomadland.

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

Yarışın favorisi: Mank
Bant Mag.’ın favorisi: Mank burada rakipsiz sahiden.

Soul
EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Yarışın favorisi: Ma Rainey’s Black Bottom
Bant Mag.’ın favorisi: Ma Rainey’s Black Bottom’ın yanı sıra Mulan ve Emma’nın kostümleri de hiç fena değildi yalnız.

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

Yarışın favorisi: Ma Rainey’s Black Bottom
Bant Mag.’ın favorisi: Ma Rainey’s Black Bottom’da özellikle Viola Davis’in dönüşümü takdire şayan.

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

Yarışın favorisi: Soul
Bant Mag.’ın favorisi: Trent Reznor ile Atticus Ross ikilisi ödüle uzansın yeter. Soul da olur, Mank de.

One Night in Miami
EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

Yarışın favorisi: “Speak Now” – One Night in Miami
Bant Mag.’ın favorisi: Judas and the Black Messiah ile The Trial of the Chicago 7’ın şarkıları dikkate değer.

EN İYİ SES

Yarışın favorisi: Sound of Metal
Bant Mag.’ın favorisi: Biz de Sound of Metal demekteyiz.

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Yarışın favorisi: Tenet
Bant Mag.’ın favorisi:
Tat kaçıran son Nolan filminden iyi hatırladığımız şeylerden biriydi görsel efektler.

Yazı: Merdan Çaba Geçer