“Minari” ile Amerikan rüyasına taze bir bakış

Kore kökenli Amerikalı yönetmen Lee Isaac Chung’ın Sundance Uluslararası Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ve Seyirci Ödülü ile dönen yeni filmi Minari, Koreli bir ailenin Amerika’da hayatlarını kurmaya çalıştıkları süreci mercek altına alıyor. Merakla beklediğimiz filmin ilk fragmanı paylaşıldı. 

Advertisement

Chung’un kendi çocukluğundan ilham alarak kurguladığı film, Arkansas’ta çiftçilik yaparak geçimini sürdürmeye çalışan Kore kökenli bir ailenin etrafında gelişiyor. Bu çekirdek ailenin Amerika şartlarında yaşadıkları asimilasyonu günlük yaşantıdaki küçük detaylar üzerinden anlatan film, ailenin her bir üyesinin kendi aralarında ve toplumla olan ilişkileri üzerinden; yabancı olma durumunu derinlikle işliyor. Anne Monica ve baba Jacob, büyük bir karar alarak geldikleri bu ülkede, bir eve yerleşmek ve aileyi geçindirebilmek gibi temel dertlerle mücadele ederken, büyükanne Soonja’nın Amerika’ya gelişi ile birlikte ailenin yaşantısı da değişmeye başlıyor. Tipik bir büyükanne olmaktan uzak Soonja karakteri, aileye geçmişteki Kore yaşantılarından bir parçayı da getiriyor. 

Eleştirmenlerden büyük övgü toplayan yapımın; bir ülkede yabancı olma meselesini, benzer konuyu işleyen diğer yapımlardan daha farklı bir incelikle ele aldığı birçok defa ifade edildi. Minari’nin kazandığı başarıyla birlikte, yabancı oyuncuların film festivallerinde nadiren adaylık kazandıkları gerçeği de yeniden tartışılmaya başlandı. Bilindiği gibi Bong Joon Ho, Parasite ile geçen yıl En İyi Film dahil olmak üzere 4 dalda Oscar kazanarak bir ilke imza atmıştı. Ancak oyunculardan hiçbiri Akademi’den adaylık kazanamamıştı. Bu yılki Oscar seçkisi için güçlü bir aday olarak gösterilen Minari’yle böyle bir hatanın yinelenmeyeceği umuluyor. Nitekim filmin oyuncularının performansları övgüler toplamakta. Minari’nin kadrosunda Jacob rolünde Walking Deaths ve Okja gibi yapımlardan da tanıdığımız Steven Yeun’u, anne Monica rolünde Yeri Han’ı, büyükanne Soonja rolünde Yuh-Jung Youn’u, evin en küçük üyesi David rolünde Alan Kim’i, David’in kız kardeşi Anne rolünde de Noel Cho’yu görmekteyiz.

Hamptons ve Middleburg Film Festivallerinde yarışacak filmin vizyon tarihi henüz net değil. Ancak Oscar sezonunun da yaklaştığını düşünürsek önümüzdeki aylarda gösterime girmesi olası. 

Yazı: Biçem Kaya