Judy Dyble (1949-2020)

İngiliz folk rock grubu Fairport Convention’ın kurucu üyelerinden Judy Dyble hayatını kaybetti. Birkaç yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Dyble 71 yaşındaydı.

1968’de yayımlanan ve grupla aynı ismi taşıyan ilk Fairport Convention albümünde vokalleriyle yer alan Dyble, albümün ardından gruptan ayrılmıştı. Ardından, ismini efsanevi radyocu John Peel’ın dadısından alan Trader Horne projesini hayata geçiren Dyble’ın Jackie McAuley’le yaptığı bu iş birliği de kısa ömürlü olmuş ve grup 1970’te ilk ve tek albümünü yayımlamıştı. Bu dönemde bir yandan, daha sonraları King Crimson’a dönüşecek Giles, Giles And Fripp grubuyla da şarkılar söyleyen Judy Dyble, 1973’te müzik kariyerini durdurma kararı alarak, bir kütüphane memuru olarak çalışmaya başladı. Bir King Crimson klasiği olan “I Talk To The Wind”i Dyble’ın sesinden dinlediğimiz 1968 tarihli kayda aşağıdan kulak verebilirsiniz.

2000’lerle birlikte Fairport Convention’ın kimi özel performanslarında yer alan Dyble, solo kariyerine de 30 yılı aşkın aranın ardından bu dönemde start verdi. 2004’ten bu yana sekiz stüdyo albümü, bir konser kaydı ve iki de derleme yayımlayan Dyble, son olarak 2018’de Earth Is Sleeping albümüyle karşımızdaydı. Müzisyenin Big Big Train grubunun solisti David Longdon’la kaydettiği yeni bir albümün de 2020’nin sonlarında yayımlanması planlanıyor.