black midi evreninden üç yeni cover

Son yıllarda rüzgârı arkasına alıp yeni bir yüz kazanan Britanya post punk sahnesinin başrollerinden biri olan black midi, Shame ve Black Country, New Road gibi çağdaşlarıyla birlikte Güney Londra’daki The Windmill adlı konser mekânındaki performanslarıyla dikkat çekmiş, 2019’da büyüüük bir yankı uyandıranilk uzunçaları Schlagenheim sayesinde geniş kitlelerce tanınmaya başlamıştı.

Kompozisyon ve melodinin öne çıktığı yeni bir yaklaşımın ürünü olan 2021 çıkışlı Cavalcade ile sonik paletini iyiden iyiye genişleten grup bu kez, ikinci albümünün adına referans veren bir kelime oyununa başvurarak üç yeniden yorumu bir araya getirdiği, Cavalcovers kısaçalarını yayımladı. Black midi geçen sene, dinleyenler tarafından yapılan bir  oylamanın sonucuna göre beş adet cover kaydetmiş ve bunları sınırlı sayıda diskler hâlinde farklı bölgelere dağıtmıştı. EP’yi oluşturan şarkılar, işte bu projenin bir mahsulü.

Aynı playlistte görmenin şaşırtacağı, ilginç bir parça listesiyle karşılaştırıyor bizi black midi. Sırasıyla; progresif rock efsanesi King Crimson’ın 1969 çıkışlı albümü In The Court Of The Crimson King’in açılışını yapan “21st Century Schizoid Man”, Grammy avcısı pop / folk yıldızı Taylor Swift’in kariyerinin ilk yıllarına tarihlenen “Love Story” ve 60’ların sonunda dünyaya avangart titreşimler yayan Captain Beefheart’ın kült albümü Trout Mask Replica’dan “Moonlight on Vermont”ı dinliyoruz.

Sürprizler bitmiyor! King Crimson coverı, grubun üç üyesinin de vokalini duyduğumuz ilk kayıt; üstelik Celeste, Tom Misch gibi İngiltere sahnesinden başka isimlerle de çalışan genç müzisyen Kaidi Akinnibi de saksafonuyla eşlik ediyor bu parçaya. Captain Beefheart versiyonunda ise davulcu Morgan Simpson, bir black midi şarkısında ilk defa baş vokal olarak mikrofon başında. Performansı da hiç fena değil!

black midi’nin yakında İstanbul yolcusu olduğunu da hatırlatalım. Grup, Shame ile birlikte 31 Mayıs gecesi Zorlu PSM’de sahne alacak.

Haziran-Ağustos 2021 tarihli Bant Mag. No: 75’te, black midi üyeleri Geordie Greep ve Cameron Picton’la yüzdükçe derinleşen bir denize benzeyen ikinci albüm Cavalcade’i konuşmuştuk.