Ian McDonald (1946-2022)

1968’de King Crimson’ı, 1976’da Foreigner’ı kurarak rock müzik tarihine özel hikâyeler bırakan İngiliz müzisyen Ian McDonald, 75 yaşında hayatını kaybetti. New York’ta ailesiyle birlikte huzurlu bir şekilde veda ettiği açıklanan Ian McDonald, bir süredir kanserle mücadele ediyormuş.

Middlesex, İngiltere doğumlu müzisyen, 1968’in ortalarında Robert Fripp ve Michael Giles’la birlikte King Crimson’ı başlatarak progresif rock âleminin dönüm noktalarından birine imza atmış oldu. Grubun efsane ilk albümü In the Court of the Crimson King’de hem klavye hem saksafon çalan Ian McDonald, özellikle açılış parçası “21st Century Schizoid Man”deki alto saksafon solosuyla hatırlanıyor. 5 Temmuz 1969’da gerçekleşen unutulmaz Hyde Park konserinde de sahnedeydi. Her ne kadar King Crimson serüveni albümden kısa bir süre sonra noktalanmış olsa da 1975 tarihli Red albümünün kayıtlarında çeşitli parçalarda ekibe eşlik etmişti.

foreigner
Foreigner

1976’de İngiliz gitarist Mick Jones ve Amerikalı vokalist Lou Gramm’le yeni bir yolculuğa adım attı. Foreigner adını verdikleri rock gruplarıyla 1977’de ilk albümlerini yayımladılar ve büyük liste başarısı yakaladılar. Takip eden iki albümde de grupta yer alan ve hem birçok enstrüman çalıp hem de şarkı söyleyen Ian McDonald, 1980’de lider olma ve şarkıların çoğunluğunu yazma arzusuyla yanıp tutuşan Mick Jones tarafından ekipten çıkarıldı.

1999 ve 2019 tarihli Drivers Eyes ve Take Five Steps albümleri, uzun Ian McDonald diskografisinin yegane solo durakları. King Crimson ve Foreigner dışında Herbie Mann, T. Rex, Jakko Jakszyk, Third Internationa ve Steve Taylor gibilerinin de çeşitli albümlerine müzisyen veya prodüktör olarak konuk oldu. 

Geride kalan 10 yılda, komşusu Lynnea Benson ve eşi Ted Zurkowski ile birlikte çeşitli off-Broadway prodüksiyonlarında çalıştı Ian McDonald. Aralarında Two Gentlemen of Verona, Hamlet, A Midsummer Nights Dream, King Lear ve Julius Caesar’ın da bulunduğu kimi Shakespeare oyunlarının yeni uyarlamaları için müzikler besteledi.

King Crimson’ın 2019’da 50. yılını kutlamasından hareketle, progresif rock’ın öncü grubunun müzikal serüvenine yakından bakmıştık. Rajab Eryiğit’in illüstrasyonlarının eşlik ettiği A’dan Z’ye: King Crimson dosyasını Bant Mag. No:67’de okuyabilirsiniz.