Steve Bronski (1960-2021)

80’lere iz bırakmış İngiliz queer synth pop triosu Bronski Beat’in kurucularından biri olan klavyeci, perküsyonist ve gay ikonu Steve Bronski, 61 yaşında hayatını kaybetti. 

Müzisyenin, vokalist Jimmy Somerville ve davulcu Larry Steinbachek ile birlikte 1983’te kurduğu Bronski Beat, bir gay marşına dönüşen “Smalltown Boy”un yanı sıra “Why” ve Donna Summer’ın “I Feel Love”ına getirdiği yorumla dönemiyle özdeşleşmiş gruplardan biri olmuştu. 

America’s Spin dergisi Bronski Beat için “belki de, pop tarihindeki ilk gerçek eşcinsel grup” demişti. Bronski Beat, dönemin homofobik atmosferinde LGBTİ+ topluluğunu anaakım medyada görünür kılmasıyla önemli bir yerde duruyor.

Ölüm haberini aldıktan sonra attığı Tweet’te, grubun yaşamını değiştirirken başka hayatlara da dokunan “Smalltown Boy” ve diğer şarkılar üzerinde Bronski ile birlikte çalışmanın eğlencesi ve heyecanından bahseden vokalist Jimmy Sommerville, Bronski hakkında, “Yetenekli ve çok melodik biriydi.” dedi.

Müzisyenin yaşamından notlar

Steve Forrest adıyla Glasgow’da doğdu Bronski. Sahne görevlisi, işçi ve stok kontrolcüsü olarak farklı işlerde çalıştı, bir country ve western grubunda bas çalmaya başladı. Bir süre sonra, cinsel yönelimini kabul etmeyen ailesine veda edip büyüdüğü evden ayrıldı, Londra’ya taşındı.

Bronski Beat ile birlikte toplam beş uzunçalar kaydetti. Grubun 1984 tarihli ilk albümü The Age Of Consent’te yer alan en büyük hiti  “Smalltown Boy”un kalp kıran klibi ve sözleri, homofobik saldırılara maruz kalan, ailesi tarafından onaylanmayan yalnız ve gay bir gencin evden ayrılma öyküsünü anlatıyordu. Tanıdık geliyor olmalı.

Grup, “Lezbiyenler ve Gayler Madencileri Destekliyor” kampanyasına para toplamak amacıyla Londra’daki Electric Ballroom’da organize edilen Pits and Perverts konserinde headliner olarak sahneye çıktı. 2014 yapımı İngiliz filmi Pride’da bu performansa rastlamak mümkün.

Vokalist Somerville, yaşanan birtakım gerginliklerden dolayı 1985’te gruptan ayrılsa da Bronski Beat, sırayla John Foster ve Jonathan Hellyer ile 1995’e kadar yoluna devam etti. Davulcu Larry Steinbachek ise kanser teşhisi aldıktan kısa bir süre sonra, 2016’da hayatını kaybetti. Bundan bir yıl sonra, hayatına prodüktör olarak devam eden ve 2000’lerin çoğunu Tayland’da geçiren Bronski, yeni bir ekip toplayıp The Age Of Reason adıyla, grubun ilk albümünün yenilenmiş bir versiyonunu yayımladı. Müzisyenin ölüm sebebi henüz açıklanmadı.

Yazı: İlayda Güler