Dünya dönüyor: Avusturya’nın 1 Ocak itibariyle isim değişikliğine gidecek “Fucking” kasabası ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Advertisement

Avusturya’nın 1 Ocak itibariyle isim değişikliğine gidecek Fucking kasabası

Avusturya’da yaklaşık bin yıllık tarihi olan küçük yerleşke, özellikle internetin de doğuşuyla birlikte ismi yüzünden bir hayli popülerleşti. Çünkü ismi Fucking. Almanya sınırına, Salzburg’a çok yakın olan köyün Almancada hiçbir anlamı da yok. Turizmin de gelişmesiyle köyün adının yer aldığı tabelalar ve işaretler hayli ilgi görmeye hatta sıklıkla çalınmaya başlamıştı. Genel tablodan bir hayli bunalan kasaba sakinleri yaşadıkları yerin bundan böyle Fugging olarak anılmasına karar verdi. Bu değişiklik 1 Ocak 2021 itibariyle geçerli olacak. Avusturya’da Oberfucking ve Unterfucking adında iki yerleşke daha var. 

İngiliz startup’tan dünyanın ilk antimikrobik akıllı telefonu

Bullitt tarafından geliştirilen ve “Biomaster antimicrobial technology” adıyla tanıtılan yeni teknolojiye göre artık telefonlar antibakteriyel özelliğe sahip olabilecek. Caterpillar markası için üretilen CAT S42 serisinin gelecek yıl piyasaya çıkacak modellerinde kullanılmaya başlanacak olan bu koruyucu tabaka, gümüş iyonları sayesinde patojenleri etkisiz hâle getiriyor. Bullitt’in iddia ettiğine göre 15 dakika içinde kendini yüzde 80 oranında bakterilerden arındıran telefon, 24 saat içinde yüzde 99,9 oranında mikropları yok ediyor. Üreticiler, daha önce geliştirdikleri yıkanabilme özelliğine sahip CAT marka telefonların yeni serisi için yine de en etkili sterilizasyonun su ve temizlik malzemeleriyle sağlanabileceğini belirtiyor.

Venezüela’daki  Pizza Hut’larda başlayan kripto ödeme uygulaması

Kripto para gündeme geldiğinden beri güvenilirliğine yönelik pek çok tartışma sürmekte. Ancak büyük şirketler yavaş yavaş yeni sisteme yanaşmaya başladılar. Sektörün önde gelenlerinden Cryptobuyer ile anlaşma yapan bu dev şirketlerden biri de Pizza Hut oldu. Anlaşmaya göre Venezüela’daki Pizza Hut restoranlarında artık müşteriler ödemelerini kripto paraları ile yapabilecek. Kabul edileceği açıklanan kripto paralar listesinde Bitcoin, Dash, XPT (Cryptobuyer Token), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), BUSD (Binance USD), Dai, USDT (Tether), BNB (Binance Coin) yer alıyor. Cryptobuyer ile anlaşan 20 bin şirket arasında Burger King, Intercontinental Hotel ve Samsung gibi markalar var.

İskoçya’da yüzde yüz yeşil hidrojen kullanımına geçecek evler

İskoçyalı SGN şirketi, 2022 yılında Fife şehrinde bulunan 300 eve 4 yıldan uzun bir süre boyunca bedava hidrojen yakıtı sağlayacak. Bu girişim, uzun zamandır sıfır karbon barındırdığı öne sürülen hidrojeni yakıt olarak kullanma denemelerinin en geniş kapsamlısı. İlk etabın başarı durumuna göre deneme bin haneye çıkarılarak daha da genişletilecek. Yüzde yüz yeşil yakıt olarak geçen hidrojenin fosil yakıtlara benzer yollarla kullanımı sağlanabiliyor ve karbon ayak izi üretmiyor. Bu nedenle Britanya’nın karbon ayak izini azaltmaya yönelik gelecek planları doğrultusuna hidrojenin yakıt olarak kullanımına büyük umut bağlanmış durumda.

Yazı: Biçem Kaya