50 yılı aşkın King Crimson tarihini takip eden bir biyografi

2007’de efsanevi Wembley stadyumunun kültürel mirasına odaklanan Wembley: Stadium Of Legends kitabını kaleme alan Pete Tomsett, İngiliz gitar virtüözü Robert Fripp ve müzikal serüveninde benzersiz bir fandom eşliğinde 50 yılı aşkın süreyi geride bırakan King Crimson’ın tarihini anlattığı yeni bir kitap yazdı. 

Fifty Shades Of Crimson; Bill Bruford, Peter Giles ve Gordon Haskell gibi bazı eski Crimson üyelerinin yanı sıra Fairport Convention’ın artık aramızda olmayan kurucusu Judy Dyble gibi grupla ilişkili birçok kişiyle yapılmış röportajları barındıran bir belge olmasıyla daha önceki King Crimson kitaplarından ayrılıyor. Tomsett’in odak noktası Fripp ve Crimson olsa da daha pek çok şeye bakarak kendine oldukça geniş bir görev alanı belirlemiş. 

Müzik tarihinin akışını değiştiren grup 

Tomsett, Fripp ve King Crimson’ın müziğinin özellikle aynı dönemde filizlenen bazı diğer gruplara kıyasla hak ettiği değer seviyesini elde edemediğini hissettiği için bu kitabı yazmaya dalmış. “Progresif rock’ın muazzam yükselişini tetiklediler ve birden fazla kez müzik tarihinin akışını gerçekten değiştirdiler.” diyor. Kitabında Crimson’ın Genesis’den Yes’e, Radiohead’den Roxy Music’e birçok farklı türden gruba nasıl ilham verdiğini de detaylandırmış. 

Fifty Shades Of King Crimson, Rowman and Littlefield etiketiyle geçtiğimiz günlerde ABD’de raflardaki yerini aldı, ekim ortasında da diğer ülkelerde piyasada olacak.

King Crimson’ın sık değişen kadrosunun ikonik basçılarından Tony Levin’in turnelerde çektiği fotoğraflardan oluşan 2 kitabı Road Photos ve The Crimson Chronicles, volume 1’ı da meraklılarına tavsiye edelim yeri gelmişken. 

Grup hakkında daha fazla ayrıntı için Bant Mag. No:67’de Rajab Eryiğit’in illüstrasyonlarıyla hazırladığımız A’dan Z’ye: King Crimson dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Seda Karakaş