Julia Ducournau’nun Cannes’a hazırlanan filmi “Titane”a ilk bakış

Fransız sinemacı Julia Ducournau ile 2016 yapımı ilk uzun metrajı RAW sayesinde tanışmıştık. 36. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen RAW, Cannes Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü ile dönmüş ve korku sinemasında son yılların ses getiren filmlerinden biri olmuştu. Bu çalışmasıyla sinema yazarlarından “Genç feministlerin David Cronenberg’i” yakıştırmaları alan yönetmen, yeni filmiyle bu yıl Cannes’da Altın Palmiye için yarışacak.

2016 yılında vizyona giren film, genç Justine’in veteriner olma hayaliyle başlıyor; vejetaryen olması üzerinden okul arkadaşları tarafından zorbalık görmesiyle seyrini kanibalizm, şiddet ve cinsellik içeren bir öz keşif yolculuğuna çeviriyordu.

Titane’dan ilk fragman

Aradan 5 yıl geçti ve Ducournau 2. uzun metraj filmi Titane ile yeniden aramızda. Şu an için film hakkında bildiklerimiz buradan izlenebilecek taptaze fragmanı ve şu küçük açıklamadan ibaret:

“Bir dizi aydınlanamayan suçtan sonra, bir baba 10 yıldır kayıp olan oğlunu bulur.”

Oyuncu kadrosunda Agathe Rousselle, Vincent Lindon, Garance Marillier ve Laïs Salameh var. Neon stüdyosunun temsilcileri, filmin gizemini korumasını istiyor olacak ki bir sinopsis yerine fragmanla beraber “Titan” kelimesinin anlamını paylaşmayı tercih etmişler. Anlaşılan yine enteresan işlerle karşı karşıyayız.

“Titan: Belirgin biyouyumluluk nedeniyle tıbbi protezlerde sıklıkla kullanılan, ısıya ve korozyona karşı oldukça dirençli bir metal.”

Jean-Christophe Reymond’un yapımcılığını, Christophe Hollebeke’ın yardımcı yönetmenliğini üstlendiği Titane, 2021 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapacak.

Ducournau bu yıl Ildikó Enyedi, Mia Hansen, Catherine Corsini ile Altın Palmiye için yarışacak dört kadın yönetmenden biri. Yönetmen 2011 yapımı kısası Junior ve son filmi RAW ile Cannes’a hiç de yabancı değil. Titane’ın festival yolculuğu sonrası vizyon tarihleri henüz belirsiz. 

Yazı: Dilara Savut